Előszó
Részlet:
A PAPIROSGYÁRTÁS JELENTŐSÉGE ÉS TÖRTÉNETE.
A jelenleg használt papiros növényi sejtek kúszálódásából készült vékony lap. Nevét az ókor íróanyagától, a Cyperos papyrostól nyerte. A...
Tovább
Előszó
Részlet:
A PAPIROSGYÁRTÁS JELENTŐSÉGE ÉS TÖRTÉNETE.
A jelenleg használt papiros növényi sejtek kúszálódásából készült vékony lap. Nevét az ókor íróanyagától, a Cyperos papyrostól nyerte. A papiros ez idő szerint úgy készül, hogy az erősen higitott állapotban vízben úszó rostok finomszemű fémszitára kerülnek, ahol, a víz a szita nyílásain átfolyik, a szitán visszamaradó rostok pedig egymással összekuszálódva (nemezelődve) papiroslapot alkotnak. Az ily módon nyert nedves papiroslapban még visszamaradt vizet sajtolással és szárítással távolítják el, s végül a papiros felületét még símítják.
A papirost a legkülönfélébb célokra használják. Ezek közül az emberi művelődés szempontjából legfontosabb az író- és nyomdapapir, mert a gondolatok írásbeli közlését és a feljegyzésre méltó dolgok megőrzését teszi lehetővé.
A papiros fogyasztás éppen úgy, mint a szappan- vagy az acélfogyasztás irányadó egy ország kultúrális színvonalának megítélésénél. Nagymagyarország idejében az egy személyre eső papírfogyasztás kb. 5 kg. volt. Jelenleg az átlagos papírfogyasztás kb. 9-10 kg. A papiros és papirosárú, valamint nyersanyaga a cellulóz egyike a legnagyobb értékkel szereplő behozatali cikkeinknek. Gyáraink ezidőszerint a szükséglet 40-50%-át tudják csak előállítani.
A régiek feljegyzéseiket kőlapokra, fákra, bőrökre, vagy agyagtáblákra vésték. Egyiptomban, a Nilus mentén az ókorban a Cyperos papyros nevű sásalakú növény háncsából igen tartós papirost az ú. n. papyrust készítették. Ilyen lapokra írtak a rómaiak a görögök, melyeket liber-nek vagy biblos-nak neveztek. Görögországban és Rómában az íráshoz viasszal bevont fadeszkát,. tabulat is használtak, melyre. fémből készült hegyes szerszámmal stílussal az írásjeleket bekarcolták. Ha a tábla megtelt a viaszt megolvasztották és lesimították (tabula rasa).
Kisázsia Pergamon nevű városában a görögök ügyesen tudták a juh-, kecske- és kutyabőröket kikészíteni és írásra felhasználni. E drága, de tartós anyagot a mái napig is használják fontos okmányok megírásánál pergament néven.
Vissza