Fülszöveg
Szabolcs megyében, Nyírtasson született. Három éves korában elveszíti református lelkipásztor édesapját. A lelkész árvákat nevelő hajdúböszörményi Kálvineum fogadja gondozásába, s ugyanitt, a Bocskai István Főgimnáziumban érettségizik.
Lelkészi hivatásra Sárospatak neveli, ahol tanulmányai végeztével a Kollégium 334. széniora. Egy évre szóló ösztöndíjjal Nyugateurópába megy, ahol egy helyett négy évet tölt a németországi Halléban, majd a svájci Baselben, Zürichben és Genfben. Hazatérését a magyar állam már nem engedélyezi. Kivándorol Amerikába, s a rövid tanulmányútból egy hosszú életút lesz. A princetoni teológia fogadja, de már Amerikába érkezése napjától teljesít szolgálatot, mint református lelkipásztor. Négy gyülekezetben szolgált: Staten Island, Manville, Passaic és New Brunswick. 35 évig tartó lelkipásztori szolgálatát követően 1980-tól 1992-ig elnöke a washingtoni székhelyű Amerikai Magyar Református Egyesület és fiók intézménye, a ligonieri Bethlen Otthon igazgató...
Tovább
Fülszöveg
Szabolcs megyében, Nyírtasson született. Három éves korában elveszíti református lelkipásztor édesapját. A lelkész árvákat nevelő hajdúböszörményi Kálvineum fogadja gondozásába, s ugyanitt, a Bocskai István Főgimnáziumban érettségizik.
Lelkészi hivatásra Sárospatak neveli, ahol tanulmányai végeztével a Kollégium 334. széniora. Egy évre szóló ösztöndíjjal Nyugateurópába megy, ahol egy helyett négy évet tölt a németországi Halléban, majd a svájci Baselben, Zürichben és Genfben. Hazatérését a magyar állam már nem engedélyezi. Kivándorol Amerikába, s a rövid tanulmányútból egy hosszú életút lesz. A princetoni teológia fogadja, de már Amerikába érkezése napjától teljesít szolgálatot, mint református lelkipásztor. Négy gyülekezetben szolgált: Staten Island, Manville, Passaic és New Brunswick. 35 évig tartó lelkipásztori szolgálatát követően 1980-tól 1992-ig elnöke a washingtoni székhelyű Amerikai Magyar Református Egyesület és fiók intézménye, a ligonieri Bethlen Otthon igazgató tanácsának. Innen megy nyugdíjba, s előbb szervezője, majd megválasztott lelkipásztora és esperese az ország fővárosában Isten lelke által életre hívott gyülekezetnek.
Az amerikai magyar közéletben végzett szolgálata elismeréseként tiszteletbeli elnöke az alábbi szervezeteknek: Amerikai Magyar Református Egyesület; Amerikai Magyar Szövetség; Külföldi Magyar Cserkész Szövetség; Magyar Amerikai Koalíció; Magyarok Világszövetsége Amerikai Tanácsa; Patak Barátai Magyar Szekciója. A Helsinki Egyezmény Madridban tartott utókonferenciáján Carter elnök személyes felkérésére az amerikai küldöttség tagja.
Három évtizeden át prédikál a Szabad Európa Rádió protestáns félórájában, valamint az Amerika Hangja egyházi műsorában.
A Debreceni egyetem teológiai fakultása és a Michigan államban lévő Hope College díszdoktori elismerésben részesíti.
Alapító-létrehozója a sárospataki Bertalan-ház elnevezésű diaszpóra-központnak és öregdiák-alapítványi székháznak.
1948-ban feleségül veszi Kósa Margitot, egy amerikai magyar református lelkész-család gyermekét. Házasságukat Isten három gyermekkel áldotta meg.
Szerzője számos, az amerikai magyar reformátusságról és a Sárospataki Református Kollégiumról szóló írásnak.
Életigéje a 126. zsoltár: „Aki vetőmagját sírva-emelve megy tova, vígadozással jő elő, kévéit emelve."
Vissza