Előszó
Nagy magyar utazók nyomában...
Mongólia, Algéria, Francia Guyana, Brazília, Mexikó, Ecuador...
Többek közt ezekben az országokban jártak hallgatóink az elmúlt években, hogy etnológiai -...
Tovább
Előszó
Nagy magyar utazók nyomában...
Mongólia, Algéria, Francia Guyana, Brazília, Mexikó, Ecuador...
Többek közt ezekben az országokban jártak hallgatóink az elmúlt években, hogy etnológiai - antropológiai terepmunkát végezzenek a Nagy magyar utazók nyomában című program keretében.
Az ELTE BTK Kulturális Antropológia Tanszékcsoportja már bemutatkozott a Néprajzi Múzeumban: legutóbb 1993. májusában láthattuk a Wayana indiánok c. kiállítást, három diák és e sorok írójának dél-amerikai terepmunkájának eredményei alapján.
Most a tavaly Ecuadorban járt ifjú kollegák - Gulyás Anna és Letenyei László - mutatják be a több hónapos terepszemléjük során módszeresen gyűjtött néprajzi, népművészeti és régészeti objektumokat. A gyűjteményhez impozáns dokumentáció tartozik: ifjú kollegáink közel kétezer fotóval, többórányi video- és hangfelvételekkel tértek haza.
Eredményes tevékenységük része egy évekkel ezelőtt beindított sikeres vállalkozásnak, amelynek eredményeként - többek között - a Néprajzi Múzeumban is gyarapszik, hiszen korábbi gyakorlatával ellentétben anyagilag is hozzájárul a gyűjtőutakhoz. Nyilvánvaló, hogy a távoli országokban több hónapig folytatott kutatáshoz sok pénzre van szükség. Nagy örömünkre a Soros Út Program csaknem minden hallgatónk pályázatát elfogadta és támogatta pénzügyileg. A technikai felszerelést és nyersanyagot több intézmény, köztük a Kulturális Antropológia Szak biztosította.
A kutatóutaknak több tanulsága között kell említenem azt a tényt, hogy ifjú utazóink a lelkesedésen kívül szervezőkészségből is remekül vizsgáztak: megtanulták, miként lehet új forrásokat keresni, hogyan lehet szponzorokat meggyőzni - hozzá kellett szokniuk a menedzseléshez is. S ez is hozzátartozik a magyar viszonyok közt eddig egyedülálló vállalkozás-sorozat eredményeihez.
Boglár Lajos
Vissza