Előszó
A szláv népek kultúrájának gyökerei a többi európai népéhez hasonlóan az ősi Hellaszba nyúlnak vissza. Eléggé ismert tény, hogy Nyugat felé Róma, a szláv népek többsége (és részben a nem szláv...
Tovább
Előszó
A szláv népek kultúrájának gyökerei a többi európai népéhez hasonlóan az ősi Hellaszba nyúlnak vissza. Eléggé ismert tény, hogy Nyugat felé Róma, a szláv népek többsége (és részben a nem szláv népek) felé pedig Bizánc közvetítette a mai európai kultúra alapelemeit. Bizánc liberálisabb politikai, ill. egyház-politikai magatartásával magyarázható az a tény, hogy a IX. század végén létrejött az ún. ószláv (óegyházi szláv) nyelv, amely az írásbeliségben a funkcionális nyelv szerepét töltötte be.
A különböző szláv népek írástudói ószláv (később egyházi szláv) nyelven írt műveiben a bibliai kifejezések ünnepélyes stílusa és a bizánci szónokok választékos retorikája tükröződik. Ugyanakkor a latinnal ellentétben ezt a klasszikus ószláv nyelvet a szláv népek értették, ez a funkcionális nyelv aránylag közel állt az akkori beszélt nyelvükhöz. Cirillt és Metódot, akik a morva-pannon szlávok között a keresztény vallást ószláv nyelven terjesztették, amelyet nemcsak a fejedelmek, hanem mindenki értett, egy kis túlzással a reformáció előfutárainak is nevezhetjük. Talán éppen az ő tevékenységükkel magyarázható, hogy később a bolgárok közt a bogumilok, Csehországban pedig a husziták mozgalma olyan elemi erővel tört ki.
Mivel az ószláv nyelv még elég közel állt a szlávok közös alapnyelvéhez, az ősszlávhoz, és jelentős szerepe volt a szláv írásbeliség kialakulásában is, mindazoknak, akiknek komolyabb közük van valamely szláv nép nyelvéhez és irodalmához, köztük elsősorban a szláv szakos tanárjelölteknek, meg kell ismerkedniök az ószláv nyelv alapjaival.
Magyarországon az ószláv nyelvet (vagy annak alapjait) 1849-ben kezdték oktatni a budapesti tudományegyetemen. Külön tárgyként a múlt század nyolcvanas éveitől kezdve, amikor Asbóth Oszkárt nevezték ki a szlavisztika professzorává, tanítják. (A vidéki egyetemeken sokkal később, a negyvenes években kezdték meg az ószláv nyelv, ill. a szlavisztikai alapismeretek oktatását.) Mindezek ellenére, csak most, az egyetemi reform kapcsán kerül sor az első magyarországi Ószláv nyelv c. egyetemi tankönyv kiadására. A tankönyv alapját képező Ószláv nyelv c. egyetemi jegyzet megírására idestova tíz éve Kniezsa István és Baleczky Emil kapott megbízást. Különböző okok miatt a jegyzet nem készült el idejében.
Vissza