Előszó
Az összehasonlító politikai tanulmányok előtörténete több mint ezer évre nyúlik vissza. Már Arisztotelész több más városállam alkotmányát gyűjtötte össze tanítványaival, amelyeket azután összehasonlított egymással, hogy általánosan érvényesülő politikai elveket találjon. Az összehasonlító elemzés útját választotta Machiavelli is.
A modern összehasonlító politikai tanulmányok harminc éve kezdődtek meg. Egyesek nemzeti összehasonlításokra vállalkoznak (Skandinávia - kontinentális Európa - angolszászok - Kelet-Nyugat), mások egyes területeken végzik el az összehasonlítást (egészségügy, szociális kérdések, adózás, környezetvédelem-politika).
A közpolitika mindennapi életünk szerves része. A XXI. században az életminőség fontos ismérve, hogy hol vannak a legjobb iskolák, mennyire biztonságosak az utcák, mennyire tiszta a környezet. Saját helyzetünkről, kényszereinkről és lehetőségeinkről úgy tudunk meg legtöbbet, ha összehasonlítunk. Vagyis: az összehasonlítás a tanulás hatékony módja.
Tankönyvünk a közpolitikák több dimenziójú és rendszerezett összehasonlítására vállalkozik, mégpedig három okból.
Az a tény, hogy különböző országok különböző stratégiákat dolgoznak ki hasonló problémák megoldására, lehetőséget teremt arra, hogy az összehasonlítás alapján útmutatást találjunk saját politikánk javítására. Általában a tanulság nem direkt, hanem rejtett előfeltevésekből származik, ezért a tanulságok levonásához körültekintő és mély elemzés szükséges.
Az összehasonlítás második haszna, hogy mélyebben megértjük a kormányzati cselekvéseket és a politikai folyamatokat a konkrét problémák megoldási lehetőségeinek keresése közben. A megértéshez vezető klasszikus kérdések: Ki kormányoz? Hogyan kormányoznak? Melyek az állampolgárok életében és jólétében megnyilvánuló eredmények?
A harmadik ok, amely a rendszeres összehasonlítást szükségessé teszi, az egyes nemzetek növekvő kölcsönös függősége. A környezeti problémák és más közpolitikai témák túlnyúlnak az országhatárokon, és az egyik országban elfogadott politikai stratégia gyakran befolyásolja a másik ország helyzetét. Mindebből következik, hogy az összehasonlítás nélkülözhetetlen feltétele a közpolitikák megértésének. Csak ezen a szemléleti alapon válaszolhatunk olyan kérdésekre mint: Miért követi az USA Európát néhány társadalompolitikai összefüggés adaptálásában és miért előzi meg Európát más szociális programokban?
Vissza