Előszó
Részlet:
Tisztelt Kolléganők és Kollégák!
Lapunk mostani számának élén Perner Ferenc professzor úr tanulmánya áll: a májtranszplantáció eredményeinek és nehézségeinek áttekintése az első hazai májátültetés 10 éves évfordulója alkalmából. Ügy gondolom, hogy a legautentikusabb szakember szólal meg ebben a gondolatébresztő, adatokban és lelkiekben egyaránt gazdag közleményben. A májtranszplantáció igazi sikertörténetnek tűnik, hiszen az eredmények és kudarcok aránya teljesen egybevág a nálunk fejlettebb országok adataival, és a problémák (pl. donorok száma és minősége) is sok szempontból azonosak. Ez úton is szeretnénk gratulálni Perner professzor úrnak és csapatának, és kívánjuk, hogy tanszéki utóda, Járay Jenő professzor úr irányítása alatt további sikereket érjenek el ezen a fontos területen.
Szimpóziumunk témája a ma egyre fontosabbnak ítélt pszichiátriai betegségek között is kiemelkedően gyakori depresszió és dementia. A témát Tringer László professzor úr részletes, a kérdés társadalmi jelentőségét hangsúlyozó tanulmánya vezeti be. A három cikk közül kettő az időskori depresszióval foglalkozik; a közlemények és Rihmer Zoltán professzor úr értő kommentárja hangsúlyozzák, hogy ezt a kórképet nagyon gyakran nem ismerik fel a gyakorló orvosok, holott veszélye - elsősorban a suicidium tekintetében - rendkívül nagy. Rihmer professzor kommentárja arra is felhívja a figyelmet, hogy a ma rendelkezésre álló rendkívül sok gyógyszer közül a leghatékonyabbak kiválasztása szakember feladata, különösen azért, mert a különböző készítmények erratikus kombinációja súlyos mellékhatásokhoz vezethet. Rajna Péter professzor úr kommentálta a dementiáról szóló, ugyancsak kitűnő táblázatokat tartalmazó cikkünket. Rajna professzor részletesen taglalja azokat a tévhiteket, amelyek a nem pszichiáter orvosok között és a laikus közönség körében a dementiáról elterjedtek. Kiemelten figyelmükbe ajánlom a kommentárnak ezt a részét!
A mindennapi gyakorlat kérdéseivel foglalkoznak következő közleményeink. Az akut pharyngitis kóroktanát, diagnózisát kitűnő algoritmusokkal ismerteti a közlemény. Takács Árpád főorvos úr tömör kommentárja rámutat arra a hazai sajátosságra is, hogy Magyarország vezető helyet foglal el a szájüregi daganatok európai statisztikáiban, ezért különösen fontos, hogy elhúzódó pharyngitisnek tűnő panaszok esetén a beteg időben eljusson megfelelő, korszerű eszközökkel rendelkező szakorvoshoz. Rövid cikket olvashatnak a várandós anyák asthmájának kezeléséről, melyet Tamási Lilla tanársegéd asszony kitűnő, részletes kommentárja egészít ki. A kommentátor joggal hangsúlyozza, hogy a megfelelően beállított asthmás betegek terhessége semmivel sem rosszabb kimenetelű az egészséges várandósokénál. Fontos közleménynek tartom a leggyakoribb krónikus betegség, az arthrosis okait és kezelését ismertető cikkünket, melyhez Sze-kanecz Zoltán professzor igen részletes, számos gyakorlati tudnivalót ismertető kommentárja csatlakozik.
Az opioidokkal kezelt nem daganatos eredetű fájdalmakról szóló cikkünkkel bizonyos szempontból „ingoványos" talajra érkezünk. Ez a kérdés nemcsak egészségügyi, hanem jogi problémákat is felvet, éppen ezért felkért kommentátoraink egyike jogász, szerzőtársa pedig a kérdéssel napi gyakorlatában szembekerülő háziorvos kolléga. A visszaélések és büntetőjogi következmények elkerülését bizonyára segíteni fogja ennek a tanulmánynak az elolvasása.
Az „örökzöld" kardiovaszkuláris témák területéről is több cikket olvashatnak, így először a perifériás erek és a bal szívkamra átépüléséről (remodeling) és annak gyakorlati jelentőségéről. A cikk és Kovács Imre főorvos úr részletes kommentárja felhívja a figyelmet ezeknek az elváltozásoknak a korai
Vissza