Előszó
Az 1998-as esztendő az építésügyben a döntő változások éve. Ez év elején lépett hatályba - több mint három évtized megszokott szabályozási rendjét felváltva - a szakma új alaptörvénye, s ugyancsak most jelent meg azon végrehajtási rendeletek többsége is, amelyek az építési munka végzésében új feltételeket, új körülményeket teremtenek.
A gazdasági és a társadalmi életben, az ország politikai orientációjában, a tulajdonviszonyokban, az intézményrendszerben, a szakmai prioritásokban olyan jelentős módosulás következett be az elmúlt évtizedben, amely szükségessé tette a megváltozott viszonyokhoz jobban alkalmazkodó szabályozás kidolgozását.
Az új építési törvény végrehajtási rendeletei között is kiemelkedő fontosságú az országos településrendezési és építési követelményekről szóló kormányrendelet, az OTEK, amelyik a korábbi Országos Építési Szabályzatot (OESZ) váltja fel, s a szakmai-létesítési követelményeket kívánja a törvény szellemében részletesen szabályozni. Az OTEK "elődje", az OESZ az utóbbi fél évszázad építési-műszaki szabályozásában mindig kiemelt helyet foglalt el, lényegében rendeleti formában megfogalmazott, sokak által forgatott "szakkönyv "-ként kezelték. Ezt a szerepet kívánja az OTEK is betölteni, egyszerre szolgálva és segítve a tervezők, beruházók, hatósági szakemberek s sok esetben az építtetők munkáját. Az OTEK korábbiaktól eltérő és megváltozott hangsúlyai, némileg módosuló szerkezete és esetenként új szabályozási logikája azt a változást tükrözi, ami a korábbi és az új törvény között is megmutatkozik. "Nagyikorúnak" tekinti a települések gazdáit, az önkormányzatokat, de az egyes állampolgárokat is. Csak azt kívánja kötelező erővel meghatározni, ami valóságos közérdeket, feltétlenül betartandó (például biztonsági) szempontokat tartalmaz, s általában nagyobb mozgásteret enged az egyéni igények teljesülésének, lehetőséget ad a helyi viszonyok nagyobb figyelembevételének.
Amikor az OTÉK - látszólag - túlságosan is részletező: ilyenek például a településrendezési tervek tartalmi és kidolgozási követelményei, akkor is a közérdeket szolgálja, mert ezzel a közakaratot kifejező településrendezési tervek áttekinthetőbb, ellenőrizhetőbb, megalapozottabb elkészítését kívánja meg.
Az Építésügyi Tájékoztatási Központ Kft. mint kiadó hagyományt folytat, s egyben küldetést is teljesít, amikor az Országos Településrendezési és Építési Követelmények-et könyv formájában, az eligazodást segítő magyarázatokkal, jegyzetekkel kiegészítve megjelenteti. Számít a könyvet használók segítő javaslataira is, s készséggel vállalkozik arra, hogy a várható újabb kiadások során ezeket az észrevételeket figyelembe veszi. Az OTÉK első kiadását azzal a reménnyel bocsátjuk útjára, hogy valós igényt teljesítünk, jó célt szolgálunk.
Vissza