Előszó
A társadalmi munka és összefogás fényes bizonyítéka volt az az ismételt erő, amely 1972. augusztus 18-án Szegeden tanácskozásra szólította „a földgáz mezőgazdasági és élelmiszeripari hasznosításának időszerű kérdései" témában immár harmadik esetben az élelmiszergazdaság és az ipar területén érdekelt tudományos és gyakorlati szakembereket. Ez a tanácskozás abban is különbözött minden eddigitől, hogy ez esetben nem a rendező szerveknek kellett felkutatni az egyes részkérdések tudományos és gyakorlati művelőit, hanem ez utóbbiak szinte feszítő erőként hatottak a tanácskozás megrendezésének szükségességére. A törekvések ilyen formája tette voltaképpen lehetővé azt, hogy a vitaindító előadás után kialakult szekciók mindegyikében közel tíz-tíz kiselőadást hallgassanak meg a tanácskozás résztvevői azoktól a szakemberektől, akik egyes témákban alapos ismeretekkel rendelkeznek.
A tanácskozás formabontó volt abban is, hogy külön szekcióban foglalkozott az élelmiszergazdaság termény- és termékszárítási kérdéseivel. Ez azt is jelenti, hogy az évek során halmozódó tapasztalatok nem hiábavalók és a téma művelői azon fáradoznak, hogy tudásukat a fejlődés szolgálatába állítsák. Felismerték az élelmiszergazdaság fejlődésének jelenlegi szakaszában, hogy a további előrehaladásban a fejlett technikai, biológiai és technológiai módszerek továbbfejlesztésében nélkülözhetetlen a korszerű szárítás széleskörű elterjesztése és alkalmazása. Az előadások vonatkozó részei is igen egyértelműen fogalmazták meg ennek jelentőségét, bemutatva azokat a kutatási, kísérleti és gyakorlati bizonyítékokat, hogy hatása komplex módon jelentkezik és mérhető a korszerűbb üzemszervezés, a biztonságosabb tárolás, a felbecsülhetetlen értékmegóvás, a veszteségek csökkentése, a jobb minőség biztosítása stb. tekintetében.
Újszerű tapasztalatokra tehettek szert a tanácskozás résztvevői a vetőmagvak korszerű — gejzíres — szárítási rendszerben való szárítási elmélet és alkalmazás megismerésében. Bővítette az eddigi ismeretek körét továbbá az is, hogy miként lehetne a kis földgázmezők készletét a legcélszerűbben hasznosítani a mezőgazdaság területén és azok a tapasztalatok, amelyek a nagy COo tartalmú földgázok hasznosítási lehetőségeit, feltételeit taglalták.
Tovább mélyültek az ismeretek a mezőgazdasági és élelmiszeripari üzemek földgázellátásának és felhasználásának terén az elmúlt tanácskozásig szerzett tapasztalatokhoz viszonyítva. Ennek keretében külön figyelmet érdemeltek azok a felszínre hozott problémák, amelyek elsősorban az üzemi csatlakozó vezeték építési költségeit, a felhasználandó üzemi berendezések típusait, ez utóbbiak karbantartási és biztonságos üzemelési gondjait elemezték.
Vissza