Előszó
Kedves Pályakezdő Fiatalok! Tisztelt Szülők!
Biztos sok fejtörést okoz mostanában a legígéretesebb foglalkozás és az annak elérését leginkább elősegítő iskola kiválasztása. Ezért az oktatásüggyel foglalkozó szakemberek, köztük a Munkaügyi Minisztérium munkatársai minden évben azon dolgoznak, hogy a legfrissebb információkkal lássák el a pályaválasztás előtt állókat. Az 1999-es iskolaválasztást különösen megnehezíti, hogy a fiataloknak - 1998 után másodízben - már az új szakképzési rendszernek megfelelően kell dönteniük.
Ez azt jelenti, hogy a szakképzés csak a 10. évfolyam elvégzése, illetve a tankötelezettség befejezése, valamint a középiskolai negyedik évfolyam elvégzése, illetve az érettségi vizsga után kezdődhet. Ennek ellenére a szakmunkásképző iskolák és a szakiskolák többsége indít 9. és 10. osztályt, ahol az általános műveltséget elmélyítő oktatást és szakmai előkészítő ismereteket kapnak. A 10. osztályt követően kerül sor a szakmai vizsgára felkészítő 1-3 éves szakképzésre. A szakközépiskolák első négy évfolyamán az érettségi vizsga követelményei szerinti középiskolai nevelés és oktatás folyik és ezt követően az ún. szakképzési évfolyamokon kezdődik el a tényleges - Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) szereplő szakmára - a szakképzés. Olvasóink döntését megkönnyítendő az ezzel kapcsolatos ismereteket a kötet részletesen tartalmazza és ismerteti a középiskolai felvételi eljárás előírásait is.
Abból kiindulva, hogy a fiatalok többsége lakóhelye környékén választ középiskolát, a kötet megyénként tartalmazza - szinte teljes körűen - a magyarországi gimnáziumokat, szakközépiskolákat, valamint szakiskolákat, ideértve a nem állami és nem önkormányzati intézményeket, azaz az egyházi és alapítványi iskolákat is. A szakképző intézményeknél már azokat - az Országos Képzési Jegyzékben szereplő - szakképesítéseket jelöltük meg, amelyekre a tankötelezettség teljesítése, illetve - érettségire épülő szakképzés esetén - az érettségit követően az adott intézmények felkészítik a fiatalt. Általában van arra is lehetőség, hogy a szakképzésbe más iskolát elvégzett fiatalok is bekapcsolódjanak, azaz a középiskola megválasztásánál a fiataloknak még nem feltétlenül kell elkötelezniük magukat egy-egy szakma mellett.
A gimnáziumok választásánál sokakat az befolyásol a döntésben, hogy milyen idegen nyelveket, illetve egyéb tantárgyakat oktatnak ott kiemelt óraszámban. Ezért a gimnáziumoknál felsoroljuk az oktatott idegen nyelveket, azokat az osztályokat, amelyekben emelt szintű oktatás folyik. A döntés megkönnyítése érdekében a kiadvány azt is jelöli, hogy hol várható túljelentkezés.
A szakközépiskoláknál a szakirány, az érettségi után tanulható szakképesítések, a speciális ismeretek megszerzésének lehetősége is feltüntetésre került. A szakiskolák által ajánlott sokféle képzési kínálatból lehet választani.
A könyv szerkesztői tudatában vannak annak, hogy egy ilyen kiadvány csak iránytűként szolgálhat a helyes pályaválasztáshoz, de azt még sokoldalú tájékozódásnak kell megelőznie. Ezért a könyv minden intézménynél feltünteti az iskola pontos címe, telefonszáma és az igazgató neve mellett a pályaválasztási felelős nevét is, aki további információkkal szolgál az iskola iránt érdeklődők számára. Feltétlenül javasolom minden iskolaválasztás előtt álló fiatalnak, hogy az e kötetből nyerhető információkat további személyes tájékozódással egészítse ki. Ennek ellenére abban a reményben ajánlom ezt a kiadványt az olvasónak, hogy használata elősegíti a legmegfelelőbb iskola kiválasztását, amely egyúttal kiindulópontja lesz egy sikeres szakmai életútnak.
Vissza