1.066.452

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Országos Kamarakórus Fesztiválok Pécsett

1964-1982

Szerkesztő
Lektor
Pécs
Kiadó: Pedagógusok Szakszervezete Nevelők Háza
Kiadás helye: Pécs
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 76 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 22 cm x 21 cm
ISBN: 963-00-0713-4
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal. Megjelent 800 példányban.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

"Nem sokaság, hanem lélek. . ." - idézzük gyakran a költőt, Berzsenyi Dánielt - ki ne énekelte volna e sorokat, Kodály Zoltán mindig átforrósitó erejű kánonját? E négy szóba süritett mély és igaz... Tovább

Előszó

"Nem sokaság, hanem lélek. . ." - idézzük gyakran a költőt, Berzsenyi Dánielt - ki ne énekelte volna e sorokat, Kodály Zoltán mindig átforrósitó erejű kánonját? E négy szóba süritett mély és igaz gondolat mennyire ráillik azokra az éneklő együttesekre, amelyekben nem az énekesek száma, hanem képzettsége, együtt dobbanó szive varázsol elő "csuda dolgokat".
A "kodályi magvetés egyik magától nyílt,kedves virága", az énekkari mozgalom legfiatalabb hajtása, a kislétszámu, de művészi igényességü kamara - kórus éneklés a 60-as évek elején kezdett kibontakozni - addig alig 3-4 együttes hallatott magáról. Közülük hamarosan ismertté vált a Pécsi Nevelők Háza Kamarakórusa, amely 1958. őszén alakult a kórusmuzsikát kedvelő fiatalokból. Kezdetben Pécsi Kamarakórus néven szerepeltek, majd 1962. januárjától a Pedagógusok Szakszervezete Pécsi Nevelők Háza biztosított számukra otthont, erkölcsi és anyagi bázist. Az együttes már fennállásának első évében több önálló hangversenyt adott, a következő esztendőkben pedig egyre gyakrabban koncertezett a fővárosban és az ország több más városában is. Különösen emlékezetes az 1963. március 9. -i fellépésük. A Népművelési Intézet rendezésében az Országos Filharmónia Semmelweiss utcai kamaratermében vendégszerepeltek, együtt a Tóth Mihály vezette fővárosi Bartók Béla Kamarakórussal. A közönség soraiban karnagyok, szakmabeliek foglaltak helyet. A sikeres koncertet követő ankéton, amelyet a kóruséneklés jeles ismerője /akinek nevéhez az első, igazán neves kamarakórus alapítása fűződik/, Forrai Miklós főiskolai tanár vezetett, vetődött fel, hogy milyen jó volna a már működő vagy alakulóban lévő és még a Népművelési Intézet által sem eléggé ismert kamarakórusokat összehívni; lehetőséget,fórumot biztosítani bemutatkozásukhoz, egymás megismeréséhez. A pécsiek - Dobos László és Tillai Aurél a Nevelők Háza Kamarakórusának vezetői, valamint Jandó Jenő az Épitők Madrigálkórusának karnagya - megjegyezték, hogy szerényebb körülmények között már szerveztek más kamarakórusokkal cserehangversenyeket. A továbbiakban az est három karnagya már egy nagyobb szabású, több kamarakórust felléptető hangverseny tervét, eshetőségét latolgatta. Ez volt az a pillanat,amikor megszületett a kamarakórusok országos találkozójának gondolata.
Az ötletet megértéssel karolták fel a hivatalos szervek. A Pécsi Nevelők Háza igazgatója, Mohos Antal, valamint a kamarakórus karnagyai vállalkoztak arra, hogy Pécsett otthont biztosítsanak a kamarakórusok találkozójának. Megindult a szervezőmunka. Rendező bizottság alakult, amely körlevelet küldött szét a kamarakórusoknak, körvonalazva a fesztivál célkitűzéseit. Köztük fontos helyet kapott az a törekvés, hogy felfrissítsék a magyar kórusmozgalom repertoárját. Arra hivták fel a kórus vezet őket, hogy közismert, sokszor hallott müvek helyett kutassák fel régi és mai szerzők ritkán hallható, ismeretlen alkotásait, esetleg erre az alkalomra irott müvek bemutatásával lépjenek pódiumra. Vissza
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem