Előszó
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán szervezett Humánökológus posztgraduális képzés előadási anyagát tartalmazza a jegyzet.
Minthogy az előadások időtartama korlátozott, kimaradnak belőle egyébként nagyon fontos témakörök, mint pl. földtani szempontú környezetérzékenységi térképezés, a természetvédelem földtani objektumai, ezek a jegyzetben sem kaptak helyet.
A környezetföldtan, mint a geológia és a környezettudomány határterülete, bár egyes elemei többszáz évesek, fiatal tudományág. így nincs meg benne az a kialakult rendszerezettség, ami a nagymultú tudományokban természetes, ezért a cím hűen fejezi ki a jegyzet felépítését, a környezetföldtan egyes fejezeteit vesszük sorra.
Az egyes fejezetekben tárgyalt témakörök a valóságban összefüggenek, alig akad olyan konkrét környezetföldtani tevékenység, amely ne alkalmazná 2-3-4 témakör elemeit a feladat megoldására.
A környezetföldtani tevékenység szorosan kapcsolódik a társkörnyezettudományokhoz, mint a kémiai analízis és kémiai technológia, mikrobiológia, biokémia, mérnöki tudományok, ezekbe azonban csak a legszükségesebb mértékig mentünk bele a földtani témakörök jobb megértése érdekében.
A jegyzet anyaga lehetőség szerint az általánosítható ismeretekre korlátozódik. A didaktikailag nagyon meggyőző, elgondolkodtató esettanulmányokat nem közöltünk, ezek az előadások anyagát képezik, mert gyakori megújítási igényüket a jegyzetkiadás nem tudná követni. Így a tárgyalt környezetföldtani témakörök a jegyzet és előadás együttesében válnak teljesebbé.
Bízom abban, hogy a jegyzetet használó kollegák bírálataikkal, tanácsaikkal hozzásegítenek ahhoz, hogy a jegyzet további kiadásaiban javíthatók legyenek ezen környezetföldtani összefoglaló gyermekbetegségei.
Vissza