Előszó
A „Múzeumi tükörkép" című könyvünk egy kisváros múzeumában, a Túrkevén folyó munkát hivatott bemutatni. Megismerkedhetnek az Olvasók az intézmény történetével, a gyűjteményekkel, az intézmény...
Tovább
Előszó
A „Múzeumi tükörkép" című könyvünk egy kisváros múzeumában, a Túrkevén folyó munkát hivatott bemutatni. Megismerkedhetnek az Olvasók az intézmény történetével, a gyűjteményekkel, az intézmény kiállítási, közművelődési, ismeretterjesztési tevékenységével. Az írásokból kiderül, hogy a tájmúzeum tehát több annál, minthogy ott kiállításokat lehet nézni. A kiállítások tudatos programterv szerint valósulnak meg, amelyhez azonban kell a képzett szakember (muzeológus), a személyi és technikai háttér valamint nem utolsósorban tárgyi és egyéb gyűjtemények, amelyekre építhető egy-egy kiállítás. A begyűjtött, ajándékozott műtárgyak tehát nem holt anyagként alusszák álmukat a gyűjteményi raktárakban, hiszen állandó-, időszaki- és vándorkiállítások keretei között a jelen emberéhez szólnak múltunkról, örökségünkről, nemzeti kultúránkról.
E kisvárosi múzeumban és a hozzá hasonló intézményekben, ahol a humán erőforrás jelen van, tudományos munka is folyik. Ebben a könyvben a jelenkutatást emeljük ki, amely a Finta Múzeum arculatát is meghatározta az utóbbi negyed században. E felvállalt profil a jelenkutatás programadója is, amelyet egy tájmúzeum feladatul tűzhet ki. A jelenkutatás napjaink helyi társadalmának, kultúrájának rögzítése, amely egyúttal tükörképet is ad életünkről, környezetünkről és rámutat az eredményekre, de a tennivalókra is. A múzeum tudományos kutató és feldolgozó tevékenységével tehát segíti a társadalom irányítóit a feladattervek megfogalmazásában, a tennivalók kijelölésében és végrehajtásában. Ugyanakkor a jövő nemzedék számára is hasznos a tájmúzeumok tevékenysége nemcsak azért mert a jelen múzeumlátogató iskolásaiból, diákjaiból lesznek a jövő építői, vidékfejlesztői, hanem azért is, mert a tájmúzeumba a jelenkorból bekerült tárgyi-, szellemi és audio-vizuális anyagok a jövő kutatói számára vizsgálható, bemutatható anyagot gyűjtenek össze, őriznek a 20-21. század fordulójáról, a gazdasági-társadalmi és politikai változásokról, lokális- vérségi és kulturális közösségekről. A kötet azt is bemutatja, hogyan tudja megsokszorozni szellemi és anyagi potenciálját egy tájmúzeum jól kidolgozott stratégiai tervével, programjaival és az ahhoz rendelt projektjeivel, amelyek partnerségre épülnek. Hatóköre és eredményei így teljesebbé válhatnak. Ezt szolgálják mintegy például az itt bemutatott projekttervek és eredmények.
Jelen kiadványunk a „Nemzedékek kutatóúton. A Szolnoki Főiskola Mezőgazdasági Fakultása és civil szervezetek összefogása az Észak-Alföld jövőjéért" kutatási program keretében készült.
Vissza