Előszó
Nyelvtanom második kiadását az új orosz helyesírás alapulvétele mellett szerkesztettem.
Az egyszerűsített új írásmód több olyan betűt törölt az orosz betűsorból, melyeknek kiejtése teljesen azonos az orosz alfabétában előforduló más betűk kiejtésével. De nemcsak egyszerűbbé, hanem egyben rövidebbé is vált az új orosz írásmód azáltal, hogy a mássalhangzók kemény kiejtését jelző és különösen a szó végén rendkívül gyakran előforduló a mostani szabályok értelmében elhagyandó. Ennek a jelnek az elhagyása annál is indokoltabb, mert a mássalhangzók lágy kiejtésére amúgy is van külön jel, magától értetődő tehát, hogy ott, ahol a lágyító jel hiányzik, a jelt megelőző mássalhangzó keményen ejtendő.
Mindezek a könnyítések persze csak az írásos nyelv használatára vonatkoznak, a nyelv belső szerkezete változatlan maradt.
Az orosz nyelv különös jellege, az ismeretlen hangrendszer és a hangsúly látszólagos szeszélyessége az egyszerűsített írásmód mellett is olyan nehézségek elé állítja a kezdőt, amelyeket az csak nagy szorgalommal és kitartással fog leküzdhetni.
Nyelvtanom megírásánál elsősorban ezeknek a nehézségeknek a leküzdésére fektettem a fősúlyt.
Olyan keretet óhajtottam nyújtani a tanulónak, amely lehetségessé teszi, hogy az orosz nyelv szerkezetét rövid idő alatt világosan megismerhesse. A nyelvtani alakok túlméretezett részletezését mellőztem; azoknak megtanulása úgysem okoz nehézséget, ha a tanuló a nyelvtan alapelemeivel tisztában van. Főigyekezetem tehát arra irányult, hogy a nyelvtan alapvonalait és az erre vonatkozó legfontosabb szabályokat lehetőleg gyakorlati és áttekinthető módon ismertessem.
Az orosz szövegeket mindvégig hangsúlyjelzés kíséri, de természetes, hogy a kezdő a helyes hangsúlyozást és kiejtést bármilyen pontos jelzés mellett is, ilymódon csak megközelítőleg fogja elsajátíthatni; az e téren mutatkozó hiányokat az állandó gyakorlatnak és jó hallásnak kell pótolni.
Útnak bocsátom szerény munkámat abban a reményben, hogy talán sikerül egy hasznavehető vezérfonalat szerkeszteni azok számára, kik elsősorban az orosz gyakorlati nyelvet óhajtják elsajátítani.
Budapest, 1945 szeptember havában.
Dr. Nagy Iván
Vissza