Előszó
I. ÖRÖKSÉGÜNK VÉDELME
A történelem folyamán a Földön olyan természeti formációk és emberi alkotások jöttek létre, melyek az evolúció és az emberi kultúra fejlődésének egyedülálló állomásai. Ezek az értékek azonban az időjárás viszontagságai és gyakran az ember felelőtlensége miatt megsérülhetnek vagy el is tűnhetnek földünkről. Az értékek megmentését az UNESCO kezdeményezte.
Az UNESCO az Egyesült Nemzetek Szervezetének Nevelésügyi Tudományos és Kulturális Szervezete. A létrehozásáról szóló megállapodást 1945. november 4-én 20 állam írta alá.
Az UNESCO alkotmánya értelmében tevékenysége céljául tűzte ki, hogy „...a béke és biztonság fenntartását azáltal segíti elő, hogy a nevelés, a tudomány és a kultúra révén szorosabbra fűzi a nemzetek közötti együttműködést a célból, hogy faji, nemi, nyelvi vagy vallási megkülönböztetés nélkül mindenki számára világszerte biztosítsa az igazság, a törvény és ama emberi jogok és alapvető szabadságjogok tiszteletben tartását, amelyeket az Egyesült Nemzetek Alkotmánya az összes népek javára elismer".
Az UNESCO-nak jelenleg 188 tagállama van. Magyarország 1948. szeptember 14. óta tagja. A szervezet fő feladatai a globalizáció negatív társadalmi következményei elleni küzdelem szervezése, az oktatás, a kultúra, tudomány és kommunikáció vizsgálata elsősorban etikai szempontból. Erősíteni kívánja a regionális együttműködést és világfórumként kíván működni.
Fő programjai:
Oktatás mindenkinek
A tudomány társadalmi vonatkozásai
Kulturális örökség és kreativitás
Kommunikáció és információ
Béke - kultúra
1972-ben az UNESCO kezdeményezésére létrehozták a Világ Kulturális és Természeti Örökségének Megóvását Célzó Egyezményt. Az Egyezmény aláíróinak az volta a célja, hogy megvédjék az emberiség kulturális és természeti örökségét.
Vissza