Előszó
ELŐSZÓ
A tanulni vágyó olvasó az első magyar nyelvű örmény tankönyvet tartja kezében. Míg korábban főleg történészek és kutatók érdeklődtek a nyelv iránt, ma már szélesebb körű és a mindennapi kommunikációs igényekre orientált szükségletet kell kielégítenünk.
Éppen ezért nehéz a dolga jelen esetben a tankönyvírónak. Milyen korosztályhoz szóljon leckeanyagával, dialógusaival, irodalmi szemelvényeivel? Mivel ez az első és egyelőre egyetlen örmény-magyar nyelvkönyv, ezért tananyagunk a mindennapok szókincsén, beszéd- és élethelyzetein alapul, igyekszik megfelelni az ifjabb és felnőtt korosztály érdeklődésének, elvárásainak. A szókincsben és a dialógusokban arra törekedtünk, hogy irodalmi igényű, de általánosan használt fordulatokkal, szókapcsolatokkal találkozzon a tanulni vágyó.
Témaköreinkben igyekeztünk az európai nagy nyelvek témaköreihez alkalmazkodni: bemutatkozás, család, otthon, évszakok, bevásárlás, sport stb. Ezzel együtt a gazdag örmény kultúrába is szeretnénk bepillantást engedni. Könnyebb és egyre nehezedő klasszikus versek, szövegek, népdalok és klasszikus dalok egészítik ki a leckéket. A könyv végén található antológia az igényesebb tanulóknak nyújt lehetőséget az önálló szövegfeldolgozásra.
Azoknak, akik örményül szeretnének tanulni, legnagyobb nehézséget az örmény ábécé elsajátítása jelentheti. Szorgalommal és kitartással azonban nem is boszorkányság megtanulni.
Az örmény nyelv iránt egyre nagyobb az érdeklődés. Tankönyvünkkel elsősorban azoknak szeretnénk segítséget nyújtani, akik a nyelvet a mindennapi életben akarják alkalmazni. Jó hasznát vehetik azok az egyetemisták és kutatók is, akiknek tudományos munkájához szükséges az örmény nyelv alapismerete.
Minden kedves érdeklődőnek azt kívánjuk, hogy forgassa haszonnal ezt a tankönyvet. Bizonyosak vagyunk benne, hogy a szorgalmas tanuló a szövegeken keresztül közelebb jut egy ősi, nagyon egyedi és nagyon gazdag kultúrához.
Vissza