Előszó
A gyakorlati foglalkozás bevezetése óta a tantárgyat tanitó nevelők számára már több segédkönyvet adtunk ki. Ezek mindegyike a tantervi anyagot dolgozta fel különböző formában, és elsősorban azt a célt szolgálták, hogy a tantárgy szakmai anyagával ismertessék meg nevelőinket. Erre akkoriban különösen nagy szükség volt, mert a tantárgy újszerűsége, a többi tárgytól eltérő jellege, különleges, sok manuális ismeretet kivánó anyaga uj feladatok elé állitotta a pedagógust.
A gyakorlat során nevelőink mind több módszertani tapasztalatra tettek szert, amelyek a gyakorlati foglalkozás eredményes tanitását se gi tett ék. Célszerűvé vált ezeknek a tapasztalatoknak széles körű elterjesztése, ismertetése addig is, amig a feltételek egy, a tantárgy minden pedagógiai vonatkozását összegező kézikönyv közreadására megérnek.
Ez a segédkönyv az 1962-ben életbe lépett Tanterv anyagát öleli fel. Jellegét tekintve tanitási vázlatok, tervezetek gyűjteménye, amely foglalkozásokra bontva fejti ki a tantervi anyagot. Ennek a műfajnak módszertani pedagógiai irodalmunkban hagyományai vannak, hasznossága kétségtelen, bár bizonyos mértékben megköti a pedagógus kezét azzal, hogy kész formában adja a tanitási anyagot, és természetesen nem számolhat minden tényezővel, amely a pedagógiai munka során adódhat. A gyűjteményünkben közölt tanitási tervezetek természetesen nem utasitásjellegüek: a helyi körülményekre, adottságokra felépitett tanmenetet nem pótolják, nem is pótolhatják.
Arra kérjük a gyakorlati foglalkozást tanitó pedagógusokat, hogy ebben a szellemben tanulmányozzák ezt a segédkönyvet, és amit benne jónak, értékesíthetőnek találnak, azt használják fel gyakorlati munkájukban. A Művelődésügyi Minisztérium várja a könyvvel kapcsolatos észrevételeket, birálatokat, hogy a tapasztalatok összegezésével, értékelésével még több segitséget adhassunk pedagógusainknak.
Budapest, 1964. junius
Vissza