Előszó
Az operációs rendszerek alapvető részét képezik bármelyik számítógépes rendszernek. Ennek megfelelően az informatikai oktatásban fontos helye van a velük foglalkozó tantárgynak. Ez a könyv bevezető áttekintést ad az operációs rendszerekről, azok alapvető működési elveiről, funkcióiról, felhasználásukról.
A könyvben nem fektetünk hangsúlyt egyik meglevő operációs rendszerre sem. Ehelyett olyan általános elveket tárgyalunk, amelyek a rendszerek széles körében alkalmazhatók. Mindazonáltal a példákat a legelterjedtebb rendszerekre, elsősorban a UNIX-ra mutatjuk be.
A könyv végén, ugyancsak példaként, rövid áttekintést adunk a UNIX és a Windows NT operációs rendszerekről.
A könyv hét fejezetből áll, amelyek tartalma a következő:
Az l. fejezet az operációs rendszerek funkcióit, típusait, illetve felépítésüket ismerteti. Ugyanitt kerül sor azoknak a hardver-elemeknek az ismertetésére is, amelyek szorosan kapcsolódnak az operációs rendszerekhez. A 2. fejezet a folyamatok (processzek) vezérlésével foglalkozik. Egy folyamat a rendszer által végzett tevékenység alapegysége, és általában több folyamat egyidejű végrehajtására van szükség. A fejezet a folyamatok ütemezését, szinkronizálását, a köztük levő kommunikációt, illetve a fellépő holtpontok kezelését mutatja be.
A 3. fejezet a központi memória és a háttértár együttes kezelésének elveit írja le. A rendszer és a felhasználók processzei a központi memóriából hajtódnak végre. A CPU optimális időkihasználása végett a folyamatokhoz megfelelő szervezéssel kell hozzárendelni a központi memóriát, valamint a mágneslemezes háttértárat. A fejezet a szervezés algoritmusait, és a tárkezelés módszereit mutatja be.
A 4. fejezet a bemeneti/kimeneti (input/output) rendszerekkel foglalkozik. Ezek a rendszerek a számítógép leglassúbb komponensei. Emiatt igen fontos feladat a működtetésük minél hatékonyabb megvalósítása. A fejezet erre vonatkozóan mutatja be a legelterjedtebb szervezési és működtetési megoldásokat.
Az elosztott rendszerek témájával az 5. fejezet foglakozik. Egy elosztott rendszer olyan processzorokat foglal magában, amelyeknek nincs közös memóriájuk és órajelük. Az ilyen rendszerek lehetővé teszik, hogy a felhasználók a rendszer különböző erőforrásaihoz hozzá tudjanak férni. A megosztott erőforrások növelik a feldolgozási sebességet és a megbízhatóságot, ami egyre fontosabbá teszi felhasználásukat. Mindehhez elosztott fájlrendszer is tartozik. A fejezetben az ilyen rendszerek működtetésének mechanizmusa kerül bemutatásra.
Vissza