1.062.107

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Öntözés-üzemelési tapasztalatok az 1964. évben szaktanácsolt termelőszövetkezetekben

Szerző
Szerkesztő
Lektor
Budapest
Kiadó: Mezőgazdasági Ellátó Tröszt
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 151 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 28 cm x 21 cm
ISBN:
Megjegyzés: Megjelent 390 példányban. Néhány fekete-fehér fotóval, térképpel.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Az elmúlt évek során évi jelentés formájában számot adtunk az AGROTRÖSZT szervezetében működött öntözési szaktanácsadó szolgálat munkájáról. A jelentések kitértek a szaktanácsadók éves... Tovább

Előszó

Az elmúlt évek során évi jelentés formájában számot adtunk az AGROTRÖSZT szervezetében működött öntözési szaktanácsadó szolgálat munkájáról. A jelentések kitértek a szaktanácsadók éves feladatkörére, munkavégzésük fontosabb jellemzőire. Munkamódszerükre jellemző volt a regisztráló, operatív bonyolító és technológiafejlesztő tevékenység, esetenként mindez együttesen is jelentkezett, mert a szaktanácsolt termelőszövetkezetek készültségi foka, az öntözéshez való hozzáállás és szakértelem terén a legnagyobb eltérések voltak tapasztalhatók.
Míg az első években a regisztráló tevékenység volt túlsúlyban, később mindjobban előtérbe került az operatív bonyolító és technológiafejlesztő tevékenység. Az öntözés-üzemelési tervek és agrotechnikai javaslatok elkészítésében, végrehajtásának szorgalmazásában eredményesen dolgoztak a szaktanácsadók. Munkájuk eredményeként elérték 1964-ben, hogy a gépek törzsterületének nem a háromszorosát, négyszeresét öntözték a termelőszövetkezetek, hanem a gépek normatíva szerinti területén a szakszerű üzemállások megtartásával az öntözés gyakoriságát javították. Elérték, hogy a lucerna-telepítések zömmel nyár végén történtek és az esőszerű öntözőberendezésekkel kelesztő öntözéseket végeztek a termelőszövetkezetek.
Az öntözési szaktanácsadók a napi feladataik mellett egységes szakmai szempontok szerint nagy mennyiségű, az öntözésüzemelésre jellemző adatot is rögzítettek. Ezek alapján készült e tanulmány is. Az előre elkészített adatfelvételezési lapok az év folyamán folyamatosan kerültek kitöltésre, és az általános területi és termésátlag adatokat a Központi Statisztikai Hivatal járási, ill. megyei kirendeltségei is egyeztették. A többezer alapbizonylaton begyűjtött adatok területileg rendkívül széles kiterjedésről származnak - az 1963. évi hat megyéhez további három megye kapcsolódott be a szaktanácsadásba -, így magukba foglalnak különböző talajminőségeket, klimatikus körülményeket, különböző termelési szintű és különböző termelési szerkezetű üzemeket, és ezért kellően reprezentálják az ország öntözési helyzetét is.
Az 1964. évben 35 körzetben dolgoztak a szaktanácsadók, hozzájuk tartozott 335 termelőszövetkezet - ebből 62 gyenge gazdálkodási eredményű volt - ahol az öntözési idény kezdetétől 651 öntözőberendezés, az év közben vásárolt berendezésekkel együtt összesen 703 öntözőberendezés folyamatos üzemelését, - ezen keresztül több mint 77 000 kat. holdon segítették az öntözést. Két termelőszövetkezet adatsorát a pontatlanság miatt kizártuk a részletes értékelésből, adataik a tanulmányban nem szerepelnek. Vissza

Tartalom

Bevezető 5
A VIZSGÁLT TERMELŐSZÖVETKEZETEKRE JELLEMZŐ ÁLTALÁNOS ADATOK 9
Az öntözött területek megoszlása. Természetes csapadék és öntözővíz. Öntözési mód és talajtípus. Állóeszköz ellátottság és a termés eredmények. Szakképzettség szerepe
az öntözés irányításában és végrehajtásában.
A TERMELŐSZÖVETKEZETEKBEN A FONTOSABB 10 NÖVÉNY ÖNTÖZÉSÉNEK
ÉRTÉKELÉSE 19
Területi arányok. Szervestrágyázás, műtrágyázás. Egy kh-re jutó hatóanyagok és termelési értékek összefüggései. Az öntözés technológiája. Terméseredmények, termelési értékek, hatékonyság a fontosabb növényeknél.
A TERMELŐSZÖVETKEZETEKBEN LEVŐ ÖNTÖZŐBERENDEZÉSEK FONTOSABB
ÜZEMELÉSI JELLEMZŐI 51
Beszerzési évek, géptípusok. Az üzemelés fontosabb mutatói géptípusonként. A berendezések kihasználása géptípusonként és megyénként.
A TERMELŐSZÖVETKEZETEKRE JELLEMZŐ FONTOSABB ADATOK MEGYESOROS
ÖSSZESÍTÉSBEN 73
Csapadékmérő állomások, csapadékmennyiségek. Az öntözési módok megoszlása talajtípusonként. Szakképzettség megoszlása. Fontosabb növények öntözése, szerves- és műtrágya felhasználása megyénként. Az öntözött területre jutó együttes hatóanyag megyénként és kultúránként. A fontosabb növények öntözésének adatai megyénként. Terméseredmény gabonaegységben növényenként és megyénként. Termelési érték alakulása növényenként és megyénként.
A TERMELŐSZÖVETKEZETEKRE JELLEMZŐ ÁLTALÁNOS ADATOK TERMELŐSZÖVETKEZETENKÉNT ÉS MEGYÉNKÉNT 117
Mezőgazdaságilag művelt terület, összes szántó, öntözőkapacitás, az öntözött terület. Az öntözött terület a mezőgazdaságilag művelt terület százalékában.
Függelék 137
Horváth Sándor, Dr. Magjai Gyula, Szabó János lektori véleménye.
Tartalomjegyzék 151
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem