Előszó
Kedves Hallgató!
/aki - reméljük - e, kötet olvasója is lesz./
Tudjuk, nem tartozik a legnagyobb szellemi örömök közé egy vaskos, sokszorosított anyagot kézbevenni. A terjedelem reménytelenül...
Tovább
Előszó
Kedves Hallgató!
/aki - reméljük - e, kötet olvasója is lesz./
Tudjuk, nem tartozik a legnagyobb szellemi örömök közé egy vaskos, sokszorosított anyagot kézbevenni. A terjedelem reménytelenül nagy, olvasása nehézkes, a kiragadott, töredékszerű részletek néha megértési problémákat okoznak. Röviden, a jegyzet műfaj összes nyűge jelentkezik e lapokon.
És mégis, Kedves Olvasó, ha vállalja, hogy bele-beleolvas egy-egy töredékbe, ha ennek nyomán egy pár percre elgondolkodik azon mit akar megmutatni a világból ez a 2500 éves diszciplína - már csaknem elértük célunkat.
Csaknem - húzzuk alá! Mert hiszen ennél többet akarunk. Mégpedig azt, hogy az előadások, szemináriumok és az olvasókönyv segítségével átfogóbban, teljesebben lássa a világot és benne saját magát.
A filozófus módon szemlélődő ember minden részt az egészben is lát. A filozófia a szaktudományok eredményeit összefogva és általánosítva a létezés, a gondolkodás, a mozgás, cselekvés, alkotás legáltalánosabb törvényeit és értékeit tárja fel vagy legalábbis megpróbálja feltárni. Ennélfogva persze tételeinek általánossága nagyobb, totalitásigénye magasabb, mint a szaktudományoké. Ez az elvontság a legriasztóbb a filozófia tanulmányozásánál.
Az olvasókönyv azonban igyekszik megmutatni, hogy a filozófia elvontsága nem feltétlenül jelenti az élettől való elszakadást, a köldöknézés üres meditációját. A filozófia kérdésfeltevéseiben a mindennapi gondolkodás "tételei" frázisai mögé nézünk, s ezek felszínességét feloldjuk.
Vissza