Előszó
Kedves Szülők, Kollégák, Gyerekek!
A SZÉPIRODALMI SZÖVEGEK ÉS FELADATOK című munkafüzet a szövegértő olvasás fejlesztéséhez nyújt segítséget. Hasznosan egészíti ki a meglévő tankönyveket. A mesék, versek kedvesek, tanulságosak, szórakoztatóak, közel állnak a gyermeki lélekhez.
Hogyan lesz hatékony a feladatlapok használata?
A történetek különböző terjedelműek és nehézségi fokozatúak, így alkalmasak közös vagy önálló iskolai feldolgozásra, felmérésre és korrepetálásra is. Az osztály tudás- és készségszintjétől függően el is hagyhatunk a kérdésekből, illetve nehezebbekkel ki is egészíthetjük azokat.
Könnyebb feladattípusok: kérdésekre adott válaszok; szavak, kifejezések magyarázata; események időrendbe állítása, mondatok (szöveg) kiegészítése; szöveg egyes részeinek elkülönítése; ok-okozati viszonyok felfedezése... Nehezebb feladattípusok: a szólások és közmondások kiválasztása, fantáziát igénylő kérdések, címadás...
A történeteket nem szükséges a megadott sorrendben feldolgozni. A teljesítményeket mindig értékeljük az osztály előtt, hogy tanítványaink a típushibákat ismerve, tudatosan készülhessenek azok jövőbeni javítására. Az elérhető pontszámokat a várható válaszok mellett találjuk, de az érdemjegyeket a helyi százalékokhoz tanácsos igazítani. A feladatok megoldása 20-40 percet vehet igénybe, de ez nem jelentheti azt, hogy a gyorsabban haladók többet is feldolgozhatnak egy órán.
A feladatmegoldások lépéseit tartassuk be a gyerekekkel:
- a szöveg néma elolvasása egyszer
- a feladatok megismerése
- a szöveg újraolvasása, visszakeresés a kérdéseket figyelembevéve
- feladatmegoldás, a végzett munka ellenőrzése!
Jó munkát és sok sikert kíván!
A szerző és a rajzoló
Vissza