Előszó
A Geodézia II. folyama az országos méréseket, vagyis a nagy kiterjedésű földfelületek /országrészek, országok, esetleg egész kontinensek /összefüggő és egységes felvételére vonatkozó módszereket, műszereket, számításai és mérési eljárásokat tárgyalja.
Az országos felmérés célja a szóbanforgó nagy kiterjedésű földfelületről teljes azaz vízszintes és magassági felvételt olyan részletességgel létesíteni, hogy a felvétel anyagából /mérő számaiból/ bármely gyakorlati, vagy tudományos célt szolgáló terv, vagy térkép tetszőleges méretarányban elkészíthető legyen. A falvételnek tehát ki kell terjeszkedni a birtokok, a művelési ágak /kultúrák/, a közigazgatási egységek, a vizfolyások, a technikai müvek /utak, vasutak, csatornák, magas építmények stb./ utca-hálózatok stb. határpontjaira, valamint a terep magasságilag jellemző pontjaira, amelyeket mind, az egész szóbanforgó vetületen összefüggően, ugyanazon rendszerben kell meghatározni.
A felvétel természetesen azzal kezdődik, hogy alappontokat határozunk meg és pedig tekintettel a felvétel "teljes" (jellegére, ugy vizszintes, mint magassági alappontokat. Az előbbieket az országos háromszögelés, az utóbbiakat az országos szintezés szolgáltatja. Az alappontokat olyan sűrűn kell megállapítani, hogy bármely részletpont rájuk vonatkoztatva, megbizható módon felvehető s a rendszerbe illeszthető legyen.
A részletpontok felvételét az országos részletmérés végzi. Ennek feladata az, hogy az összes részletpontokat, az alappontokból kiindulva, vizszintes fekvésükben meghatározza /vizszintes felvétel/ s közülük azoknak, melyek a terep domborzati viszonyaira Jellemzők, a magasságát is megállapítsa / magassági, vagy topográfiai felvétel./
Az országos részletmérés azokkal a módszerekkel és műszerekkel történik, amelyeket a Geodézia I. folyamában a részletfelvételi módszerek tárgyalásakor már megismertünk. Azért a Geodézia II. folyamában csupán az országos háromszögelések és országos szintezések végrehajtásának fontosabb részleteit a abban alkalmazott műszereket és módszereket fogjak ismertetni.
Jegyzet.
Az országos részletmérés sokhelyütt, mint nálunk is két egymással csak igazán összefüggő részre tagozódik, t.i. a tisztán vizszintes részletmérésre /kataszteri, illetve telekkönyvi felvételre és a magassági részletmérésre (topográfiái vagy katonai felvételre), amelyeket külön, egymással kapcsolatban nem levő intézmények végeznek. A részletmérés ilyen elkülönítése nem racionális és főleg nem gazdaságos,tehát kerülendő, illetve ha már meg van, úgy a két felvétel egyesítése utján megszüntendő.
Vissza