Fülszöveg
Asztalos Enikő 1939-ben született a Kolozs megyei Magyaiiodor-házán vidéki értelmiségi családból. A Babe§-Bolyai Tudományegyetem Filológia Karának magyar irodalom és nyelv szakát végezte, s tanárként a vidéken, szórványfalvakban töltött gyermekkor hatására, 1978-tól kezdett el néprajzkutatással foglalkozni. Munkahelyén, a Marosvásárhelyi 1-es Számú Általános Iskolában, néprajzi múzeumot létesített, s tanítványaival széles körű néprajzi gyűjtőmunkába kezdett. Ezt a tevékenységet folytatja ma is a Marosvásárhelyi Népi Egyetem keretében, ahol 1993-tól ad elő, bekapcsolva hallgatóit mind a kolozsvári, mind a budapesti gyűjtőmunkába. Miközben tanárként a legmagasabb fokozatot érte el, 1990-től a Kriza János, 1998-tól pedig a Magyar Néprajzi Társaság tagjaként rendszeresen részt vesz a bei- és külföldi néprajzi konferenciákon, vándorgyűléseken. Tanulmányait, gyűjtéseit, cikkeit 1978-tól közlik a szakfolyóiratok, napilapok, antológiák és a Marosvásárhelyi Rádiónéprajziműsorai....
Tovább
Fülszöveg
Asztalos Enikő 1939-ben született a Kolozs megyei Magyaiiodor-házán vidéki értelmiségi családból. A Babe§-Bolyai Tudományegyetem Filológia Karának magyar irodalom és nyelv szakát végezte, s tanárként a vidéken, szórványfalvakban töltött gyermekkor hatására, 1978-tól kezdett el néprajzkutatással foglalkozni. Munkahelyén, a Marosvásárhelyi 1-es Számú Általános Iskolában, néprajzi múzeumot létesített, s tanítványaival széles körű néprajzi gyűjtőmunkába kezdett. Ezt a tevékenységet folytatja ma is a Marosvásárhelyi Népi Egyetem keretében, ahol 1993-tól ad elő, bekapcsolva hallgatóit mind a kolozsvári, mind a budapesti gyűjtőmunkába. Miközben tanárként a legmagasabb fokozatot érte el, 1990-től a Kriza János, 1998-tól pedig a Magyar Néprajzi Társaság tagjaként rendszeresen részt vesz a bei- és külföldi néprajzi konferenciákon, vándorgyűléseken. Tanulmányait, gyűjtéseit, cikkeit 1978-tól közlik a szakfolyóiratok, napilapok, antológiák és a Marosvásárhelyi Rádiónéprajziműsorai.
Gyűjtőmukájának eredménye önálló kötetekben is napvilágot látott: Erdélyi magyar lakodalmi rigmusok (Impress, 1994), Az huszára világ első katonája - Kocsis Deák János század eleji kéziratos könyvének feldolgozása (Custos, 1995), Szép szivárvány koszorúzza az eget-Nép-élet Székelykakasdon (Státus, 1998), Culegerí etnografice ín satui Bárde§ti-Néprajzi gyűjtés Bárdos faluból (Marosvásárhelyi Népi Egyetem, 1999).
Három szakácskönyvét Régebbi és újabb erdélyi ételreceptek (Impress 1994, Custos 1994), Finom erdélyi sütemények, torták, édességek (Custos 1996), Gyümölcs és zöldség eltevése és befőzése Erdélyben (Custos 1996) az Impress Kiadó ötlete nyomán egyesítette egyetlen kötetben, amelyet minden háztartásban haszonnal forgathatnak az erdélyi ízek kedvelői.
Vissza