Előszó
A kötetben összegyűjtött tanulmányok sokféle témával foglalkoznak. Olvashatunk a társadalmi struktúrával kapcsolatos egyes kérdésekről, de vannak a munkaerő-helyzetet tárgyaló írások éppen úgy,...
Tovább
Előszó
A kötetben összegyűjtött tanulmányok sokféle témával foglalkoznak. Olvashatunk a társadalmi struktúrával kapcsolatos egyes kérdésekről, de vannak a munkaerő-helyzetet tárgyaló írások éppen úgy, mint a szociálpolitika kérdéskörébe tartozó átfogóbb jellegű tanulmányok vagy akár egy-egy konkrét szociálpolitikai kutatásról szóló beszámoló. E sokféleségnek „történeti" okai vannak.
A Szociológiai Kutató Intézet Rétegződésszociológiai Osztálya az elmúlt több mint egy évtizedben a társadalmi struktúra különböző kérdéseit kutatta. Bekapcsolódott abba a 60-as évek első felében megindult és mind szélesebbé váló kutatássorozatba, amelynek az egyes kutatások felett álló és ugyanakkor azokat összefogó célja a mai magyar társadalom struktúrájának jobb megismerése volt.
Az osztályon folyó munkák több irányba ágaztak. A társadalmi struktúra kutatása számos elméleti kérdést vetett és vet fel, a kutatások haladtával régebbi kérdések is újjá formálódnak. Az elméleti problémák tisztázásának, továbbgondolásának igénye a munka mindvégig érvényesülő vonása volt. Ezen belül sokakat foglalkoztatnak olyan kérdések, amelyek a munka társadalmi szervezetéhez kapcsolódnak. A munkaszervezetnek, illetve az ezt generáló társadalmi viszonyoknak a struktúraformáló jelentősége olyan elméleti tézis, amelynek elméleti és empirikus igazolása részben még előttünk álló feladat. Az idekapcsolódó fogalmak tisztázása, jelenleginél jobb operacionalizálása e feladat fontos mozzanata. Az I. fejezet néhány tanulmánya ehhez a munkához kíván hozzájárulni.
A hazai struktúravizsgálatok a tények feltárásával, a múlthoz képest változó tartalmú és jelentőségű, de továbbra is strukturáló és strukturált társadalmi egyenlőtlenségek leírásával indultak. E leírások maguk is tovább gazdagíthatok és gazdagítandók - annál inkább, minthogy a tények maguk is változnak, a társadalmi-gazdasági fejlődés a rétegek meghatározóit, összetételét, egymáshoz való viszonyát folytonosan módosítja. A közölt tanulmányok jelentős részében ez az igény, azaz az eddigi leírások gazdagítása valamilyen módon kifejezésre jut.
A tények feltárása önmagában valamilyen - esetleg folytonosan változó - statikus struktúraképhez vezet el. Ezért már nem sokkal az első kutatások megindulása után az az igény is felmerült, hogy ismerjük meg, vagy ismerjük meg jobban azokat az intézményeket és mechanizmusokat, amelyek a struktúrát formálják, amelyeknek jelentős szerepük van vagy lehet az adott struktúra fenntartásában, vagy éppen változtatásában. így indultak meg a hetvenes évek elején a Rétegződésszociologiai osztály iskolára vonatkozó kutatásai, amelyeket más, az iskola szociológiájában érdekelt intézményekkel és kutatókkal együtt végzett. E vizsgálatok számos eredménye nyomtatásban megjelent - bár jónéhány részlet kiadatlan maradt.
Vissza