Előszó
A Horvátországban található ókori görög és római városok maradványai és építészeti jellegzetességei egyre inkább a közérdeklődés középpontjába kerülnek. Horvátország nem egyedülálló e tekintetben. Sok más országban, amelyek megörökölték és megőrizték régészeti emlékeiket, egyre nagyobb teret nyer az ókori görög és római kultúra és civilizáció iránti csodálat és tisztelet. Elsősorban tudósok, történészek és legfőképpen régészek járnak elöl e téren, de a nagyközönség is egyre aktívabb szerepet játszik a múlt jelenkori felelevenítésében. Az új régészeti feltárások és leletek rendszeresen felbukkannak az újságok szalagcímeiben, a média tudósít az új felfedezésekről. Ez a tendencia erősíti a régészet iránti társadalmi érdeklődést, megkönnyíti a helyi és állami megpályázható anyagi forrásokhoz való hozzájutást, és felkelti a szponzorok figyelmét is.
Minden történelemkönyv jelentős terjedelemben foglalkozik a hatalmas Római Birodalommal, amelynek kétezer évvel ezelőtt sikerült elfoglalnia Európa nagy részét, a Földközi-tenger vidékét, valamint Ázsia és Afrika egyes területeit.
Kulturális örökségünk megőrzése és tanulmányozása fontosságának felismerése nem csupán a múlt emlékei iránt tanúsítandó felelős magatartás hatékony előremozdítója, hanem kétségtelenül a jövő felé fordulás és az arra való felkészülés egyik pillére is, különösen most, az új évezred küszöbén. Jelenünket a vén kontinensen és az világszerte legnagyobb mértékben a kultúrák és népek közötti integráció és egymás közötti kommunikáció befolyásolja, ezért van mit tanulnunk az ókori görög és római - sokszínű etnikumú - társadalmaktól, különös tekintettel fejlett igazságszolgáltatási rendszerükre és globális méretű kereskedelmükre. A nyugati civilizáció alapjai oly mélyen gyökereznek az antik világ államformájában, művészetében, kultúrájában, filozófiájában, városrendezési gyakorlatában és jogrendszerében, hogy mindezt lehetetlen volt figyelmen kívül hagyni az új európai alkotmány megalkotásánál. Abban a történelmi korszakban, amelyben a kereszténységnek meghatározó szerepe volt az európai történelemben és civilizációban, az ókor megőrizte létfontosságú visszacsatolási pozícióját. A kereszténység történelmi fejlődése szorosan összefonódott a Római Birodalom történetével.
A kereszténység akkoriban jelent meg és terjedt el, amikor Róma - Európa katonai szuperhatalmaként - elérte dicsőségének csúcspontját. Ne feledjük azt sem, hogy latint és ógörögöt tanulni ma is igen hasznos dolog, és ez a hagyomány bizonyára jótékony hatással lesz tudásunk jövőbeni gyarapítására.
Vissza