Előszó
Az idézett vers nemcsak mottó a múlt kutatásához, de tiszteletadás is: csodálatunkat fejezi ki a láthatatlan madárként fölöttünk szálló régi korok s mindazon emberek iránt, akik e röpülést...
Tovább
Előszó
Az idézett vers nemcsak mottó a múlt kutatásához, de tiszteletadás is: csodálatunkat fejezi ki a láthatatlan madárként fölöttünk szálló régi korok s mindazon emberek iránt, akik e röpülést évszázadokon keresztül minél élesebb pillanatfelvételek, vagy minél találóbb művészi képek segítségével igyekeztek számunkra megörökíteni.
E szöveggyűjtemény a Korok Tanúi sorozat első kötete, témája: az „ókor". Mit jelent most számunkra e fogalom? Hiszen legtágabb értelemben az írott történelem kezdetétől akár a Kr. u. VI-VII. századig, az önálló Bizánci Birodalom megszilárdulásáig, térben pedig az egész földkerekséget, de legalábbis Európa, Ázsia és Afrika lakott területeinek történetét kellene vizsgálódási körünkbe vonni. Ezúttal - miközben hangsúlyozzuk e szemléleti teljesség szükségét - a kötet terjedelmi kereteit a sorozat hagyományait figyelembe véve kellett kialakítanunk, mit és hogyan próbálunk megközelíteni az ókor egészéből. Ennek megfelelően a hagyományos időhatárok közti korszakban (az írásbeliség megjelenésétől Kr. u. 476-ig) az Európában élő népek, valamint a velük közvetlen politikai, gazdasági, elsősorban pedig kulturális kapcsolatban lévő afrikai és közel-keleti civilizációk történetét mutatjuk be részletesen. így a megszokottnál több szó esik majd a mediterrán kultúráktól északra eső eurázsiai „barbár", nomád népek (kelták, britek, germánok, hunok, szkíták) életéről, és csak a fentiekkel összefüggésben szerepel kötetünkben az ókori India és Kína. A bemutatás módja - sajátosan - tematikus: fejezetenként egy-egy megfigyelési szempont forrásait dolgozza fel kronologikus rendben. Ezzel próbáljuk elősegíteni, hogy folyamatosan szembesüljünk a vizsgált népek és kultúrák egységével és különbözőségével, az „ókori" világ jellemzőivel.
Sajátos szempontunk volt ezúttal a forrásanyag bemutatása is. A szemelvények témák szerinti válogatásakor arra is törekedtünk, hogy az ókori történeti források minél szélesebb körét szólaltassuk meg, s azokat néhány szóval bemutassuk, értékeljük is.
Reméljük, szöveggyűjteményünk eléri célját, s elvezeti olvasóit a múlt élményszerű, önálló felfedezéséhez. Jó olvasást és jó munkát kívánunk! Gloviczki Zoltán
Vissza