Előszó
Az eddigi kiadványaink változatlan utánnyomásait nem számítva az ÖKOLÓGIAI KISENCIKLOPÉDIA immár hatodik az Országos Pedagógiai Intézet környezetvédelmi tárgyú kiadványai sorában.
Megjelenése tevékenységünknek fontos határköve. Eddigi munkánk fő célja ugyanis az volt, hogy pedagógus kollégáink figyelmét ráirányítsuk a környezetvédelmi nevelésnek a társadalom környezetszemléletének formálásában játszott szerepére és ellássuk őket azzal az alapvető szakirodalommal, amely e munka eredményes folytatásának egyik előfeltétele. Kiadványaink javarésze tanulmánykötet volt, amelyekben a környezetvédelem és alaptudománya: az ökológia alapkérdéseit fejtettük ki részletesebben, egyszersmind útmutatásokat adva ezen ismeretek pedagógiai felhasználásához mind elméleti, mind módszertani szempontból.
Ez a kötet viszont - műfaját tekintve - kisenciklopédia. Enciklopédikus jellegénél fogva az ismereteket betűrendben, címszavakba foglalva közli, s ezzel lehetővé teszi, hogy használója gyorsan hozzáférjen az elmélyültebb vizsgálódáshoz elengedhetetlen fogalmak tartalmának megismeréséhez. Azt, hogy emellett szakszerűségre és közérthetőségre törekedtünk, felesleges hangsúlyoznunk.
Kisenciklopédiánk ötvennyolc cikket foglal magába. Válogatásukkor messzemenően figyelembe vettük mind az alsó-, mind a középfokú oktatás igényeit.
Kevés kivétellel minden fogalmat, törvényszerűséget illusztráció segítségével is megvilágítottunk. Tettük ezt azért, mert a számos ábrával nem csupán a könnyebb megértést kívántuk elősegíteni, hanem arra is gondoltunk, hogy ezek a pedagógusok számára - a mindennapi gyakorlatban - egyben szemléltetőanyagul is szolgálhassanak. Úgy véljük ugyanis, hogy - eredeti szándékunk mellett, amely az ökológia iránt érdeklődő tanárok és tanulók munkájának segítése - kisenciklopédiánk jó szolgálatot tesz majd az ebben az évben bevezetett általános iskola 6. osztályos és a gimnázium IV. osztályos Biológia tantárgyak tanításában is.
Mindezen szempontok érvényre juttatása igen nehéz és áldozatkész munkát követelt a szerzőtől, dr. Török Jánostól és az ábrákat rajzoló Széll Marianntól, akiknek ezúton is köszönetet mondok.
Külön köszönet illeti dr. Láng Editet, ökológiai tárgyú kiadványaink lektorát, akinek alkotó közreműködése ezúttal is felbecsülhetetlen segítséget jelentett számunkra.
Budapest, 1983. szeptember
A szerkesztő
Vissza