1.064.190

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Ők is hősök voltak

Két fennmaradt magyar egészségügyi dokumentum a Don-menti harcok idejéből

Szerző
Szerkesztő
Fotózta
Budapest
Kiadó: Ad Librum Kft.
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 104 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 21 cm x 15 cm
ISBN: 978-963-9934-98-6
Megjegyzés: Fekete-fehér és színes fotókkal.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet:
"ELÖLJÁRÓBAN
Windischgraetz hercegnő ma 87 éves. Évtizedek óta Bécsben él, de évente hazajár Sárospatakra: az egykori szülőházban, a hercegi kastélyban egy szoba a rendelkezésére áll.... Tovább

Előszó

Részlet:
"ELÖLJÁRÓBAN
Windischgraetz hercegnő ma 87 éves. Évtizedek óta Bécsben él, de évente hazajár Sárospatakra: az egykori szülőházban, a hercegi kastélyban egy szoba a rendelkezésére áll.
Sorsa tipikus XX. századi arisztokratasors. Gondtalan ifjúkor után a háború borzalmai, menekülés, bizonytalanság, kisemmizettség, a világban szétszóródott család, becsülettel végigdolgozott felnőttkor s végül a talán soha nem remélt időnkénti hazatérhetés.
A „gondtalan ifjúkor" nem jelentett elkényeztetettséget, vallja Natália hercegnő. „Minket szigorúan neveltek: munkára és hazafiságra. Hatan voltunk testvérek. Még a vakáció alatt sem lazsálhattunk, tanulnunk kellett, be volt osztva az időnk. Amikor kitört a II. világháború, az arisztokrata lányok természetesnek vették, hogy akinek kora és egészsége lehetővé tette, jelentkezett eü. szolgálatra, hiszen tudvalevően kevés a fronton a segítő kéz. 1942-ben 19 éves voltam. A bálok, táncmulatságok helyett - mint majd minden barátnőm és rokonom - elvégeztem a Vöröskereszt által szervezett műtőasszisztensi és sebkötöző tanfolyamot, és önkéntes ápolónőként jelentkeztem a 2. magyar hadtesthez, amely akkor a Don vonalát védte"." Vissza

Fülszöveg

A II. világháború vezéralakjai éppúgy "halhatatlanok" már, mint Mózes, Nagy Sándor vagy Néró. A rohamra hajszolt, lövészárokban megfagyó, fogságban sínylődő ismeretlen katonáról számtalan dokumentumregény és -film készült. Ám alig-alig esik szó e legnagyobb világégés önkéntes egészségügyi szereplőiről, akik a halál folytonos aratása ellenében szüntelenül az élet mellett álltak, a legeslegdrágábbat mentették az egyetemes öldöklésben és pusztulásban. Ezeknek állít emléket e könyv egy magyar ápolónő és vele együtt dolgozó tábori orvos fennmaradt naplója közreadásával. Írók nem géppisztollyal vagy kézigránáttal harcoltak, hanem operáló szike, sebkötöző pólya meg injekciós tű volt a fegyverük. Ezekkel tették meg, ami tőlük telt, s így lettek hősök. Írásuk csaknem 70 év távolából is megdöbbentő és tanulságos, noha a háború ezer arcából csak egyetlen egyet, de a legszörnyűbbet villantják fel.
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem