Előszó
Magyarország 1996-ban vált tagjává az OECD-nek, a fejlett országokat tömörítő Gazdasági Együtt- működési és Fejlesztési Szervezetnek. Ez a tény az ország rendszerváltást követő euroatlanti integrációs politikájának első komoly sikere volt, amelyben a környezetvédelemmel foglalkozó szakemberek is meghatározó szerepet játszottak. A csatlakozás óta hazánk aktív résztvevőként kísérheti figyelemmel az OECD környezeti adatkezelési rendszer, valamint a környezeti mutatók fejlesztésének és finomításának területén végzett munkáját, és kifejezésre juttathatja észrevételeit, érvényesítheti érdekeit.
Az OECD, miközben a tagországok gazdasági fejlődésének elősegítésére törekszik, a gazdasági növekedés minőségi és mennyiségi szempontjaival foglalkozik. Az OECD környezeti témákkal foglalkozó munka- programja a gazdaság és a környezet egymásrautaltságára összpontosít, és a fejlődés fontosságát hangsúlyozza.
Az OECD Tanács által 1991. január 31-én elfogadott és a környezetvédelmi miniszterek által jóváhagyott Ajánlásban a tagországok kormányai megállapodtak abban, hogy nemzetközi szinten biztosítják a tárgyilagos, megbízható és összehasonlítható környezeti statisztikákat és információkat. A kétévente kiadásra kerülő OECD Környezeti Adattár hivatott e szerep betöltésére.
Az OECD Környezeti Adattár kiadását megelőző kétéves időszakban zajlik le az a kérdőíves nemzetközi adatgyűjtési, adatellenőrzési és adatkezelési folyamat, amelynek fő célja a tagországokban a környezet állapotára vonatkozóan rendelkezésre álló legjobb adatok összegyűjtése, illetve ezen adatok nemzetközi összehangolásának elősegítése. E folyamat során kerül sor az OECD környezeti erőforrások adatbázisának (SIREN) megújítására, és ebből az adatbázisból a folyamat végén megjelenik az OECD Környezeti Adattár. Az adatbázis másik fontos felhasználási területe a környezetpolitikai teljesítményvizsgálatokban használt környezeti mutatók fejlesztése.
Az olvasó kezében lévő kiadvány folytatja a két évvel ezelőtt megkezdett hagyományt, és az OECD-országok környezeti állapotára, valamint a környezeti szempontból jelentős ágazatokra vonatkozó adatokat mutatja be - a környezetvédelem irányítási eszközeivel együtt - nemzetközi összehasonlításban.
Az OECD Környezeti Adattár 1999 magyar változata az eredeti kiadás valamennyi tábláját tartalmazza. A Környezetvédelmi Minisztérium ezúton is köszönetét fejezi ki az OECD Környezetvédelmi Igazgatóságának a kötet megjelentetéséhez nyújtott segítségért.
Hisszük, hogy a stratégiák és cselekvési programok kidolgozásának, továbbá a környezetvédelem hatékony finanszírozásának alapjául a pontos és megbízható adatok szolgálhatnak. Abban a reményben bocsátjuk útjára e kiadványt, hogy az érdeklődők széles köre számára lesz képes továbbgondolásra is serkentő ismereteket nyújtani, emellett mint kézikönyv hasznos segítségül fog szolgálni a mindennapi munkában.
Vissza