Előszó
Részlet a 3. oldalról:
"Kisfaludy Károly kétszáz éve
Kisfaludy Károly romantikus hőse volt irodalmunknak, kalandos élettel, nagy szenvedélyekkel, áldozatos irodalomszervező munkával....
Tovább
Előszó
Részlet a 3. oldalról:
"Kisfaludy Károly kétszáz éve
Kisfaludy Károly romantikus hőse volt irodalmunknak, kalandos élettel, nagy szenvedélyekkel, áldozatos irodalomszervező munkával. Egyénisége regényíró tollára méltó, s valóban Jókai részben róla mintázta Jenőy Kálmán alakját És mégis mozog a föld című népszerű regényében. Nagyszerű korszak kivételes alakja volt, Kazinczy híve, Vörösmarty és Kölcsey barátja, érdemei közé tartozik az is, hogy ő szervezte meg Pest-Budán irodalmunk központját, s az Auróra című irodalmi „zsebkönyvvel" ő hozta létre a kibontakozó reformkor egyik legfontosabb szellemi intézményét. Ezzel a kiadványával nemcsak újjászülető irodalmunk számára teremtett tartós fórumot, hanem ízlést is nevelt, közönséget is teremtett. Jól tudván, hogy az irodalom csak akkor éri célját, ha értő olvasóközönség veszi körül.
Nevezetes dunántúli birtokos családban született, tizenhat esztendővel idősebb bátyja, Sándor ugyancsak a tizenkilencedik század elején megerősödő magyar nemzeti költészet kiváló alkotóegyénisége volt. Károlynak, a fiatalabb testvérnek mindazonáltal igen rögös ifjúság jutott osztályrészül. A győri bencéseknél tanult, ám fegyelmezetlen magatartása következtében ki kellett maradnia az iskolából, s nyolcadik gyermekként mi mást is tehetett volna: katonának állt. Részt vett a Napóleon-ellenes háborúkban, s mint főhadnagy hagyta el a császári hadsereget. Hol Pesten, hol Bécsben tűnt fel ezután, festő szeretett volna lenni, de a művészeti akadémiáról is kimaradt, színházi előadásokon töltötte estéit, itáliai tanulmányútra ment, s még az is megfordult a fejében, hogy Oroszországban próbál megélhetést találni. 1817 tavaszán telepedett le Pesten. Nevezetes dátuma ez irodalmunknak: az ekkoriban éppen hogy csak magyarosodni kezdő Duna-parti két testvérváros ekkor lett a magyar szellemi élet fővárosa. Maga Kisfaludy Károly is ennek a szellemi életnek a szervezője volt, mint író, szerkesztő és rendkívül népszerű társasági gavallér mindig azon fáradozott, hogy az addig vidéki kúriákban és paplakokban, megyei hivatalokban és nagyhírű kollégiumokban szétszóródó magyar irodalmi életnek eleven szellemi központja legyen."
Vissza