Előszó
Nyelvművelésünk elveiről és egy új „nyelvművelő" kiadványról
1. Egyik egyetemi városunkból arra kértek fel az elmúlt évben, hogy tartsak beszámolót egyrészt a Nyelvtudományi Intézetben folyó...
Tovább
Előszó
Nyelvművelésünk elveiről és egy új „nyelvművelő" kiadványról
1. Egyik egyetemi városunkból arra kértek fel az elmúlt évben, hogy tartsak beszámolót egyrészt a Nyelvtudományi Intézetben folyó munkálatokról, másrészt az intézet nyelvművelő tevékenységéről, nyelvművelő munkánk megszervezéséről, eredményeiről, főbb elvi és gyakorlati kérdéseiről. Minthogy a kijelölt témakörök mindegyike önmagában is bőséges anyagot ad egy megbeszélésre, közös megegyezéssel csak a második tételre, a nyelvművelés kérdéskörére szűkítettük a beszámolót. Intézetünk nyelvművelő vonatkozású tevékenységérői szólva azonban végül is meg kellett említenem szinte mindegyik kiadványunkat, munkálatunkat.
2. Az esetek nagyobb részében akkor kerülünk szembe nyelvhelyességi problémával, amikor gondolataink közlése során döntés előtt állunk: választanunk lehet, illetőleg kell a meglevő, a kínálkozó nyelvi formák (szavak, szókapcsolatok, szerkezetek stb.) között. Ilyen szempontból jelentős szerepe van a leíró nyelvtannak, amely nem mutatja ugyan meg a nyelvet a maga élő valóságában, mozgásában (inkább csak retusált fényképe a nyelvnek), de tartalmazza, megmutatja az éppen érvényes normát, a szavak ragozásának, összefűzésének stb. nyelvileg igényes, művelt nyelvhasználatból elvont szabályát. Az olvasó tehát feleletet kap a nyelvtanból grammatikai jellegű nyelvhasználati kérdéseire, mert azáltal, hogy mit tartalmaz és mit nem tartalmaz a nyelvtan, állást is foglal az ajánlott, a „helyes" és a (valamilyen szempontból) nem ajánlott között. Nyelvművelő munka hát akadémiai nyelvtanunk. A mai magyar nyelv rendszere, s a nyelvművelést szolgálták megírásakor ennek a két kötetes, alapos, igényes műnek a munkatársai. Arról nem is beszélve, hogy egy-egy nyelvi jelenség megtárgyalása után rendszerint külön fejezet foglalkozik a témához kapcsolódó, normatív szempontból vitás kérdésekkel. S nem szolgálja-e a nyelvi műveltséget, az anyanyelvi kultúra fejlesztését a Nyelvtudományi Intézetnek egy másik, befejezett, nagyszabású munkálata, A magyar nyelv értelmező szótára? Az előbbi kiadvány a mai magyar nyelv grammatikai rendszerét tartalmazza, emez a mai magyar szókincsről ad áttekintést. S tartalmazza azoknak a nyelvhasználati kérdéseknek legnagyobb részét is, amelyek a szókinccsel kapcsolatban felmerültek vagy felmerülhetnek.
Vissza