Előszó
A szabvány gyűjtemény jól áttekinthető csoportosításban tartalmazza a mezőgazdaság egyik legjelentősebb ágának, a növénytermesztésnek a gyűjtemény lezárásakor érvényes szabványait. Az összeállítás magában foglalja az agrotechnikai munkák, a mezőgazdasági növény- és vetőmagtermesztés, valamint az élelmezési és ipari célokat szolgáló magvak és növények, továbbá a nálunk használatos műtrágyák, növényvédőszerek és talajjavító anyagok legfontosabb minőségi követelményeit és rövid ismertetőt ad a nemzetközi szervezetek szabványosító tevékenységéről.
Eddig mezőgazdasági szabványokat összefoglaló gyűjtemény nem jelent meg, először a növénytermesztés területén érvényes szabványokat tartalmazó kötetet állítottuk össze.
A gyűjtemény elsősorban a mezőgazdasági termelőüzemeket érinti, mert összefogó tájékoztatást ad az előállított növényi termékek osztályos besorolásáról. A mezőgazdasági árrendszer a szabvány minőségi osztályaira épül, ilymódon az egyes osztályok jellemzőinek pontos ismerete, a helyes osztálybasorolás az üzem gazdasági eredményeit előnyösen befolyásolja.
A termelőüzemek szempontjából fontos a szabványok teljes ismerete azért is, mert a szerződéssel termelt növényi termékeket a szabványok előírásai alapján veszik át, a szerződések pedig, kevés kivétellel, csak a szabványok legfontosabb követelményeit tartalmazzák.
A növénytermesztési szabványok rendszerezett összeállítása segítségére van még az átvevő vállalatoknak, a vitás ügyekben döntésre jogosult szerveknek, továbbá az állami irányító és ellenőrző intézményeknek és igen hasznos az ipari növényeket feldolgozó üzemeknek is.
Könyvünkkel jó szolgálatot kívánunk tenni a különböző oktatási intézményekben oktató tanároknak, tanfolyamvezetőknek és mindazoknak, akik ismereteiket tovább kívánják fejleszteni a növénytermesztés szabványosítása terén.
A gyűjtemény első fejezete az agrotechnikai munkák műszaki elbírálására vonatkozik; a második fejezet a nemesített növényfajták szántóföldi állománya minősítésének módját, és a szelekciós, valamint ellenőrzési teendőkre vonatkozó előírásokat tartalmazza. Ez a rész magában foglalja a szántóföldi fajtakitermelés módszereit, ami a kereskedelmi forgalomban levő fajták legfontosabb tulajdonságainak azonosítását célozza.
A vetőmagvak és vetőgumók szabványait külön fejezetbe foglaltuk össze. Gyakorlati használhatóság és célszerűség szempontjából először a vizsgálati módszereket tartalmazó szabványokat ismertetjük, majd a vetőmagvak és a különböző szaporítási fokú vetőburgonyák minőségi követelményeit tartalmazó szabványok következnek.
Vissza