Előszó
A Földet benépesítő élőlények : mikroorganizmusok, növények, állatok sokasága hosszú fejlődés során alakult ki.
A Világegyetem kialakulása a Nagy Bumm néven ismert hatalmas robbanással kezdődött...
Tovább
Előszó
A Földet benépesítő élőlények : mikroorganizmusok, növények, állatok sokasága hosszú fejlődés során alakult ki.
A Világegyetem kialakulása a Nagy Bumm néven ismert hatalmas robbanással kezdődött 10-20 milliárd éwel ezelőtt. A hatalmas porfelhő piciny részletéből alakult ki egy bolygó, amely később - egy hosszú-hosszú fejlődés eddigi végeredményeként létrejött értelemmel bíró lénytől, vagyis az embertől - a Föld nevet kapta. A Föld a megfelelő időben (kb. 4.5-5 milliárd éwel ezelőtt) és helyen alakult ki ahhoz, hogy kialakulhasson rajta az élet, amely eddigi ismereteink szerint egyedülálló jelenség a teljes Univerzumban. (Ha mások is ugyanezt gondolják jópár fényévnyire és pár galaxis távolságban tőlünk, nos egymásról még nincs tudomásunk.)
Az élet megjelenését évmilliárdokig tartó ún. fizikai és kémiai evolúció előzte meg, melynek során a Földet alkotó kőzetek lehűltek, kialakult a légkör, amely egyáltalán nem hasonlított a maihoz, hiszen főként metán, ammónia, szén-monoxid, hidrogén és vízgőz alkotta. Az ősóceánok a légköri vízpára kicsapódásával jöttek létre és hamarosan sokféle anyag dúsult fel bennük. így keletkezett az "ősleves", amely az élet kialakulása szempontjából alapvető fontosságú. A magas hőmérséklet, a felszínt érő gyakori villámlások és az erős sugárzások hatására az ősóceán közegében kialakultak az első szerves molekulák, amelyekből felépülhettek a bonyolultabb makromolekulák: szénhidrátok, lipidek, fehérjék, nukleinsavak. Ezekből épültek fel az első őssejtek.
A baktériumok, mint a legősibb "élő" megjelenése kb. 3 milliárd éwel ezelőtt történt. Sejtjeik még nem rendelkeztek elkülönült sejtmaggal, ezeket a sejteket prokariótáknak nevezzük. Az első eukarióták megjelenésére, melyek sejtjeiben már sejthártyával elkülönült sejtmag található, földtani léptékkel is elég sokáig kellett várni, a baktériumok és a kékalgák majd 2 milliárd évig egyedüli urai voltak a Földnek.
Eközben a kékalgáknak köszönhetően hatalmas változás zajlott a Föld légkörében. Ezek az apró egysejtűek voltak az elsők a Föld történetében, amelyek képesek voltak a Napból érkező fényenergia segítségével szerves molekulákat előállítani (vagyis fotoszintetizálni), melléktermékként pedig oxigén képződött, amely évmilliók alatt felhalmozódott a légkörben és kialakult a mai, ún. oxidatív légkör.
Vissza