Kézirat gyanánt. 174 fekete-fehér ábrával illusztrálva. Schilberszky Károly dr. egyetemi ny. r. tanár előadásai után Urbányi Jenő dr. egyetemi tanársegéd irányításával és ellenőrzésével összeállították: Krausz Ferenc és Balla Miklós egyetemi mezőgazdasági hallgatók. Sokszorosította: Papp Ferenc kőnyomdája, Budapest.
Értesítőt kérek a kiadóról
A beállítást mentettük, naponta értesítjük a beérkező friss kiadványokról
A beállítást mentettük, naponta értesítjük a beérkező friss kiadványokról
Előszó
A növénykórtan története.
A növénykórtan nagyon hosszú múltra tekint vissza. Már az ókorban a rónaiaknál és görögöknél is találunk adatokat. Különösen a gabona betegségeivel foglalkoztak /üszög,...
Tovább
Előszó
A növénykórtan története.
A növénykórtan nagyon hosszú múltra tekint vissza. Már az ókorban a rónaiaknál és görögöknél is találunk adatokat. Különösen a gabona betegségeivel foglalkoztak /üszög, rozsda/. Ők azonban a betegségek eredetét nem ismerték, csak leirták a feltűnő jelenségeket. Igy a gyümölcsfák veszedelmesebb betegségei is feltűntök, Aristoteles a rozsdával foglalkozott. Theophrastus az üszög betegséget vizsgálva már olyan növényfajtákat is emlitett, amelyeket az üszögbetegségek nagy mértékben támadtak meg. Tehát ő már a fogékonyságot is ismerte. A fagy káros hatásait is leirta, felemlítve, hogy a fákon a nagy hideg miatt csucsszáradás észlelhető, a szőlőre is találunk hasonló leírásokat. Tudták, hogy erős fagy hatására a héjkéreg egyes helyeken elpusztul és fagyfoltok keletkeznek. Később a lisztharmat is felkeltette figyelmüket.
Németországban és Franciaországban az 1700-as években kezdenek behatóbban foglalkozni a növénykórtannal. Tournefort volt a legelső, aki a növénybetegségeket áttekinthető osztályokba csoportosította. A beosztás a belső és külső körülményekből eredő betegségek elvén alapszik. Behatóbban azonban csak a mikroszkóp feltalálása és tökéletesedése után lehetett a betegségek okai után kutatni, mert a kórokozó gombák életfolyamatai és szaporító sejtjei a legtöbb fajnál csak mikroszkóppal láthatók meg. Gyorsabb volt a fejlődés as 1840-1850 között, amikor a burgonyavész nagyméretű terjedése a növénybetegségekre irányította a kutatók figyelmét, Ekkor indulnak meg a kísérletek a betegségek meggátlására is. 1850 körül a kutatók már teljes szakszerűséggel terjesztik ki vizsgálataikat a burgonyavészen kívül a gabonarozsda, az üszög, a ragya /peronoszpóra/ és a szőlő lisztharmatra is, Ebben az időben a francia De Bary tűnik fel kutatásaival. Ő már abból a feltevésből indult ki, hogy a betegségek legnagyobb része gombáktól származik. Megkereste a gombák spóráit, ezekből a gombát kitenyésztette és megfigyelte, hogy különböző külső körülmények között miképen folynak le az életjelenségeik.
Vissza
Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.
Google, Facebook, Apple, Microsoft fiókkal való belépés/regisztráció eseténautomatikusan elfogadja az Általános Szerződési Feltételeket.
Elfelejtett jelszó
Kérjük, adja meg azonosítóját, és a hozzá tartozó email címet, hogy jelszavát elküldhessük Önnek!
A *-gal jelölt mezők kitöltése kötelező!
Azonosító név/E-mail cím* Azonosító és e-mail cím megegyező
E-mail cím*
(2009 március óta a regisztrált ügyfelek azonosító neve megegyezik az email címmel)
Ha az azonosítóját sem tudja megadni, kérjük, hívja az ügyfélszolgálati vonalat:
+36-62-452-833
×
1
2
3
Regisztráció
×
Regisztráció
Regisztrációja sikeresen megtörtént.
Megadott e-mail címére megerősítő e-mailt küldtünk. Ahhoz, hogy a regisztrációja véglegesedjen, és le tudja adni rendeléseit, kérjük, kattintson a levélben található linkre. A megerősítő link a kiküldéstől számított 48 óráig érvényes, ezután a regisztrációs adatok törlésre kerülnek.
Kérjük, jelölje meg az érdeklődési körébe tartozó témaköröket!
Mehet
×
Regisztráció
Az ön által megjelölt témakörök:
Temakor_1
Beállíthatja, hogy emailben értesítőt kapjon az újonnan beérkezett példányokról a bejelölt témaköröknek megfelelően.
Beállított értesítőit belépés után bármikor módosíthatja az Értesítő menüpont alatt:
létrehozhat új témaköri értesítőt
inaktiválhatja értesítőjét, ha éppen nem kíván a megadott témában értesítőt kapni
törölheti véglegesen az adott értesítőjét
szerkesztheti jelenlegi értesítőjét, ha még részletesebben szeretné megadni mi érdekli.
Az Ön választása alapján naponta vagy 3 naponta kap tőlünk emailt a beállított értesítőjéről.