Előszó
Az olvasó kezében lévő munka az MSZMP Budapesti Reformkörének a történetét bemutató dokumentum-kismonográfia. A Kör történetét széles történeti-, politikai-, társadalmi közegben vizsgáltam a reformköri mozgalom keretében, néhány jelentős reformkörrel való összehasonlítás során. A mű részletesen foglalkozik a Kör egész pontosan meg nem határozható kezdeteitől (1989. január vége-február első fele), az MSZMP/MSZP kongresszusáig, majd jóval kevésbé részletesen, a Kör pontosan nem dokumentálható megszűnéséig, az 1989-es év még hátralévő néhány hónapjáig, egy egész kis kitekintéssel az 1990-es év elejére.
Ez a történet ugyanakkor elsősorban egy mindinkább öntudatra és saját erejére ébredő intellektuális-politikai közösség története is, amely képes volt lerázni magáról az állampárti MSZMP bürokratikus centralizmusát; a párton belül önmagát frakcióvá szervezve kivívta a maga autonómiáját, és erejéből telhetően, tagságának áldozatos munkájával mindent megtett, hogy a reformköri mozgalom egésze a tudatos tevékenységnek erre a színvonalára emelkedjék. E tevékenységében a Budapesti Reformkör képes volt az MSZMP párt-érdekein felülemelkedni és azt a haza érdekei alá rendelni, amellyel a magyarországi rendszerváltást szolgálta és olyan politikai-, ideológiai-, tudományos műhellyé vált - Gramsci-i értelemben "kollektív értelmiségi"-vé - , amely a kreatív csapatmunka - történeti folyamatok által igazolt - példaértékű eredményeit hozta létre.
Ez a történet különböző politikai törekvésekkel szembeni vitákban, esetenként éles konfrontációkban, illetve együttműködésben bontakozott ki, és a Budapesti Reformkör ennek során fogalmazta meg álláspontját, alakította ki tevékenysége fő irányát; ezen dimenziók közül a legfontosabbak a következők voltak:
- az MSZMP Grósz-Jassó-féle vezetésével szembeni konfrontáció;
- az MSZMP-ben létrejött különböző platformokkal (mindenekelőtt az "Összefogás" és a Népi demokratikus platform) szembeni vita és konfrontáció;
- az MSZMP négytagú elnökségével (Grósz Károly, Nyers Rezső, Pozsgay Imre, Németh Miklós) szembeni konfrontáció, vita és együttműködés;
- a Kormánnyal való vita és együttműködés;
- a Budapesti Reformkörön belüli együttműködés és vita;
- a reformköri mozgalom más osztagaival való együttműködés és vita;
- az ellenzéki pártokkal és szervezetekkel való vita és együttműködés.
Vissza