Előszó
Egy megjelenésében és szerkesztésében megújult Névtani Értesítőt tart most kezében az olvasó. Természetesen nem egy egészen új, más Névtani Értesítőt, hanem egy olyat, amely szükségszerűnek tűnő és...
Tovább
Előszó
Egy megjelenésében és szerkesztésében megújult Névtani Értesítőt tart most kezében az olvasó. Természetesen nem egy egészen új, más Névtani Értesítőt, hanem egy olyat, amely szükségszerűnek tűnő és célszerűnek ítélt változtatásokkal kívánja ellátni feladatát, korunk szakmai követelményeinek, igényeinek és a körülményeink megszabta lehetőségeknek a figyelembevételével.
A legfontosabb változtatás kétségkívül a Névtani Értesítő lektorált kiadvánnyá válása, azaz - más folyóiratok, periodikák már meglévő gyakorlatához hasonlóan - minden beérkező munka szakmai véleményeztetése. Ennek egyik oka, hogy egyre több a megjelenésre váró cikk, tanulmány, mindegyikük megjelentetésére azonban nincs lehetőségünk. Mert míg a névkutatással (is) foglalkozók száma örvendetesen növekszik, a szakmai műhelyek munkatársai, a doktori iskolák résztvevői, a tudományos munkát végző kutatók esetében pedig munkájuk természetes velejárója és egyúttal szükségszerű elvárás a publikálás, addig a Névtani Értesítő megjelenését lehetővé tevő anyagi források az utóbbi években éppen hogy nem bővültek. Másik fontos oka a lektoráltatás bevezetésének a nem lektorált folyóiratok s emellett a névtudomány tudományos presztízsének bizonyos meggyengülése. Meggyőződésünk egyúttal, hogy a lektorálás gyakorlata a beérkező cikkeknek is csak a javára válhat, s így ez folyóiratunk - és ezzel a hazai névtudomány - színvonalának a növekedését is szolgálja.
Tartalmi szempontból a Névtani Értesítő egyébként kevéssé változik, s megőrzi kialakultnak tekinthető rovatszerkezetét. Legfontosabb részét továbbra is a „Tanulmányok" rovat képezi, mely helyet biztosít a névkutatás minden részterületének. (Szerzői között remélhetőleg továbbra is megtalálhatjuk nemcsak a névvizsgálatokban kiemelt fontosságú nyelvészet, de más tudományterületek képviselőit is; tapasztalt és ifjú névtanosokat egyaránt.) A „Műhely" rovat betekintést kíván nyújtani a névkutatás műhelymunkáiba, idei számunktól kezdve rendszeresen számot adva a doktori iskolákban legújabban elkészült és sikeresen megvédett névtani tárgyú PhD-dolgozatokról is. A „Szemle" rovat pedig - bár a tudományterület reprezentatív értékű szemlézésére korántsem vállalkozhat - a hazai és külföldi névtudomány újabban megjelent munkáit kívánja ismertetni.
Fontos újítás (illetve a régi gyakorlat felelevenítése), hogy folyóiratunk - a nemzetközi vérkeringésbe való bekapcsolódást elősegítendő i a tanulmányok mellett azok angol nyelvű kivonatait is közreadja. (Ennek céljából kéljük szerzőinket, hogy megjelentetésre szánt tanulmányaikhoz egy néhány mondatból álló, magyar nyelvű tartalmi összefoglalót is illesszenek.) Az angol nyelvű összefoglalók az egyes tanulmányokat követően, az angol tartalomjegyzék pedig (egyéb tudnivalókkal együtt) kiadványunk végén találhatók.
A Névtani Értesítő egységes arculatának biztosítására törekszünk. A formai egységesség és állandóság érdekében kéljük arra szerzőinket, hogy a Névtani Értesítőbe szánt írásaikat ezután a kiadványunk végén található, „Szerzőink figyelmébe" című tájékoztató figyelembevételével készítsék el. A kapcsolatfelvételre a korábbi módok mellett a folyóirat új, saját ímélcíme szolgál (nevtert@ludens.elte.hu).
Vissza