Előszó
A kőbányai Szent László Gimnázium 2007-ben fennállásának 100. évfordulóját ünnepli. Ebből az alkalomból jelentetjük meg iskolánk egykori történelem-földrajz szakos tanárának, Bodócs István tanár úrnak az 1956/57. tanévről írott naplóját.
Érdekes írást vett kezébe az Olvasó: a látásmódot már a cím is jelzi, hisz általában a szubjektív naplók egy adott évet, éveket ölelnek fel; de Bodócs István kizárólag TANÁRként látta az életet: naplója is a tanév lenyomata - ezért lehet érdekes egy mai diák olvasónak is. Láttatja az akkori tanulói világot éppúgy, mint a tantestület szűk mikrovilágának apróbb-cseprőbb bajait, miközben hol tárgyilagos kivonatot kapunk az akkori sajtó híreiből, hol az átélt élményektől olykor zaklatott leírást a személyes tapasztalatokról. (A tanár urat láthatólag minden érdekelte, ami környezetében történt, ezért az októberi forradalom szinte minden lényeges pontján megfordult: tevékeny részese nem volt a történéseknek, de pontos megfigyelője, érzékeny leírója igen.) Emellett soha nem maradhat el egy-egy megjegyzése szeretett sportjáról, a futballról és az „egyetlen csapatról", a Ferencvárosról. Ebben a szerkezeti (hármas felosztású) keretben jelenik meg egy igazi elhivatott pedagógus olykor zaklatott élete, és sokszor szépen megfogalmazott hitvallása is.
A kéziratot egykori tanítványai őrizték meg gondosan, majd a Szent Lászlós Öregdiákok Baráti Körének elnöke, Gelencsér László juttatta el hozzánk. A zöld papírmappába gyűjtött, géppel írt lapok gondos stilizálása, álnevek használata és tisztázati példánya is jelzi, hogy Bodócs tanár úr nyilvánosságra szánta, tudatosan szerkesztette művét. Az írásművön nem változtattunk: úgy véljük, hogy az eredeti helyesírást, szófordulatokat megőrizzük (még akkor is, ha itt-ott helytelenségeket találtunk, vagy mára az írásmód megváltozott), mert az egykori embert, tanárt, korszakot jobban jellemzi és élőbb is így a szöveg.
A korszak és az akkori iskolai élet jobb megértése érdekében Bodócs tanár úr gazdag fényképes hagyatékából illusztrációként eredeti dokumentumokat, fotókat is mellékeltünk, illetve a mára már gyakran elfeledett (főleg egykori politikai szleng) szavakat, eseményeket igyekeztünk lábjegyzetben magyarázni.
Nagy köszönettel tartozunk Sidó Annának, 2007-ben végzett diákunknak, mivel értékes megjegyzéseivel segítette a kiadvány megvalósítását, és Csákvári Lillával együtt a kézirat elektronikus rögzítését is vállalta. Köszönjük kollégáink segítségét is, akik visszaemlékezéseikkel, emlékeikkel többször segítettek tisztázni egyes megjegyzések, utalások lehetséges eredetét: Dr. Ternai Józsefné, Monostori Lászlóné és Szendrei Gyula együttműködését. Az 1956 október-novemberi események fotóit ifjabb Kiss Miklós archívumából válogattuk.
Szendrei Péter
Vissza