1.066.801

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Nevelő kézimunka tanitóképző-intézeti növendékek, tanitók és szülők számára III.

Famunkák/Függelékül tanszerek készitése és a rovátkoló faragás elemei

Szerző
Szerkesztő
Budapest
Kiadó: Szent-István-Társulat Kiadása
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Félvászon
Oldalszám: 47 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 15 cm
ISBN:
Megjegyzés: 225 fekete-fehér ábrával illusztrálva. 15 fekete-fehér kihajtható melléklettel. Nyomtatta Stephaneum Nyomda R. T. Budapesten.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A gyermek tagja az emberiségnek és a nemzetnek, azért nem lehet fontosabb föladata a modern nemzeti nevelésnek, mint őt a munkában már kis korában is önállóságra nevelni. Legyen a népiskola valóban... Tovább

Előszó

A gyermek tagja az emberiségnek és a nemzetnek, azért nem lehet fontosabb föladata a modern nemzeti nevelésnek, mint őt a munkában már kis korában is önállóságra nevelni. Legyen a népiskola valóban népiskola, mely nemcsak jellemes és akaraterős nemzedék neveléséhez nyújt segédkezet, hanem mely az egyént a gyakorlati életre is előkészíti. Itt a kézimunka is ki akarja venni a megillető részét.
Ugy az állami, mint a katholikus tantervben a kézimunkatanításnak jelentékeny szerep jutott. Azért elhatározta a Szent-István-Társulat, hogy az egyes munkanemek fokozatos tanmeneteit kiadja. Az összeállítással szerző bizatott meg, hogy e téren szerzett sok évi tapasztalatait összegyűjtve, azoknak e három füzetben állandó és kifejezett alakot adjon.
Jelen füzet mindenekelőtt a tudnivalókat tartalmazza, azután fölsorolja azon szabályokat, melyeknek betartása kedvet és szeretetet fog ébreszteni a munka iránt. A «Berendezés» cimű fejezet nagy hasznára lehet a tanulónak, mert szükséges, hogy közelebbi ismeretséget kössön azon szerszámokkal, melyekkel foglalkoznia kell.
Végül «Methodikai utasítás»-okat adok a tárgyak készítésére nézve. Minden tanító arra igyekszik, hogy a készítendő tárgyat bemutassa és megbeszélje és hogy az osztálytanítást lehetőleg keresztül vigye. Egyideig megy a dolog, de csakhamar tapasztalni fogja, hogy a famunkában az egyéni tanításnak kell helyet adni, hacsak nem akar a gyermek tevékenységi ösztönének ellene dolgozni. Nem használ itt semmiféle ú. n. «toldalék»-munka. Nem lehet és nem szabad pl. a fűrészelést és gyalulást vezényszóra végeztetni, hiszen különbözik a gyermekek fizikuma, mint a szerszámok minősége és a fa keménysége. Hiba az is, ha egy darabig vagy mindvégig csak gyakorlatokat csináltatunk. A szociálpedagógia azt kívánja, hogy kedves, hasznos tárgyakat készíttessünk, az individuális pedagógia még megtoldja azzal, hogy a gyermek érdeklődjék a tárgyak iránt. Vissza

Tartalom

Bevezető sorok 3
A) Elméleti rész.
1. Célja és jelentősége 5
2. A kézimunka nevelő értéke 5
3. A kézimunka gazdasági és szociális szempontból 11
4. A tanalak 17
5. A tanmenet 18
6. A tanmenetben előforduló gyakorlatok 19
7. Testtartás munkaközben 1. 22
8. A munkaterem tizenkét parancsolata 23
Berendezés 23
a) A könnyebb famunkához 23
b) A slöjd-munkához 24
B) Gyakorlati rész.
10. Módszertani utasítások 28
a) Könnyű famunka 28
b) Nehezebb famunka 29
c) Tanszerek készítése 44
C) Függelék.
11. A rovátkoló faragás elemei 46
12. A famunka irodalma 47

Augusztin Imre

Augusztin Imre műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Augusztin Imre könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem