Előszó
A Nevelésszociológia a GATE Tanárképző Intézetében a nappali és a levelező tagozaton egyaránt kötelező tantárgy. Oktatásának célja, hogy a pedagógiai munka szociológiai vonatkozásainak a megismertetésével hallgatóinkat felkészítse a nevelési és oktatási stratégiák kialakításához nélkülözhetetlen diagnosztikára. Tananyagát a Nevelésszociológiai ismeretek című egyetemi jegyzet négy különböző modulban tartalmazza.
A jegyzet 1 sz. modulja a nevelésszociológia sajátos megközelítésében azt a komplex folyamatot, amelyet a pedagógia nevelésnek nevez szocializációként tárgyalja. Az itt ismertetett fogalomrendszerrel és összefüggésekkel lényegében megalapozza a másik három modul tartalmát. Ezért a jegyzet tananyagának a feldolgozását mindenképpen ezzel modullal kell kezdeni.
A 2. sz. modul a szocializáció úgynevezett "elsődleges" színtereit, a 3. sz. modul az iskolát mint a szervezett szocializáció intézményesült formáját, a 4. sz. modul pedig a szakmai szocializáció témakörét mutatja be.
A jegyzet elkészítésekor a megtanulhatóság didaktikai és pszichológiai szempontjait tartottuk elsődlegesnek, s főleg az egyéni tanulás sajátosságait vettük alapul. A tananyag modulokra bontása is többek között ezzel magyarázható. Az egyes modulok nem fejezetek, hanem tartalmilag önálló egységek, ezáltal a tananyag egyéni feldolgozásának szakaszai.
Minden modul három jól elhatárolódó részből áll. A bevezető rész az adott téma elsajátítási folyamatát igyekszik megalapozni. A második rész a legterjedelmesebb, ez tartalmazza a tananyagot. A REGURÁTOR című harmadik rész didaktikai célja az, hogy az elsajátítást ellenőrző tesztekkel, az elméleti ismeretek gyakorlati alkalmazását szorgalmazó diagnosztikai feladatokkal és tanulástechnikai instrukciókkal segítse a tananyag egyéni feldolgozását. A modulok végén közölt irodalomjegyzék a téma elmélyültebb tanulmányozásához ad támpontokat.
A jegyzet megszövegezése szintén az egyéni tanulás didaktikai elveit igyekszik érvényesíteni. A szakkifejezések tisztázására nagy hangsúlyt helyezünk azért, hogy ezzel az értelmezési nehézségeket megelőzzük. A definíciókat csak olyan mélységben adjuk meg, hogy az itt tárgyal jelenségek megértését szolgálják. Rendszeresen hivatkozunk azokra a tantárgyainkra, amelyek az adott fogalmakat részletesebben kifejtik. Az összefüggéseket mindenütt példákkal próbáljuk szemléltetni. Mellőzzük a tudományos publikáció műfajában nélkülözhetetlen irodalmi hivatkozásokat, abból a meggondolásból, hogy jegyzetünket nem a témában alaposan felkészült kollégáinknak szánjuk, hanem a hallgatóinknak, akik minél rövidebb idő alatt, minél alaposabban szeretnék az itt leírtakat elsajátítani.
Vissza