Előszó
Ez a vaskos kötet útra indító - útbaigazító olvasmány gyanánt készült - mindazoknak, akik humán szolgáltató - értelmiségi pályára készülnek, s a nevelés alapkérdéseivel kívánnak megismerkedni. Útbaigazító - még nem is egészen a nevelés alapkérdéseihez, hanem az - ezen alapkérdések megválaszolásával kísérletező szerzők, kutatások, tanulmányok, könyvek között. Az összeállításban olvasható pedagógus, író szociológus, pszichológus, pszichiáter, néprajzkutató, gyermekvédelmi szakember írása. Megtalálhatók különböző vizsgálati eszközökkel folytatott kutatások eredményei, s megtalálhatók különböző filozófiai alapállásból végiggondolt gondolatok - mélylélektan, materializmus, marxizmus, herbartizmus stb. Különböző kérdések, különböző válaszok...
Korántsem annyi - bármily vastag is a kötet -, amennyi ahhoz szükséges, hogy biztonsággal eligazodjon az ember a nevelés kérdései közt. De arra tán elég, hogy kedvet kapjon újabb és újabb kérdések feltevésére, s válaszadással próbálkozzék.
A kötet a modern pedagógia jeles írásaiból válogatott. Történeti szemelvényekre a terjedelemből nem futotta - éppenhogy egy-két „mélyfúrást" tehettünk mintegy évszázadnyi mélységig. A kulturált pedagógiai olvasó számára bizonyára meghatározó olvasmány egy-egy klasszikus, Erasmus, Comenius, Apáczai, Rousseau, Pestalozzi, Don Bosco, Makarenko, Neill, Karácsony Sándor, Korczak - hogy csak a számomra legkedvesebbeket említsem.
A válogatás bizonyára tükrözi a szerkesztő egykori pályaszocializációjának jeles olvasmányait is. Tán innen, hogy a progresszív, humanisztikus válaszkísérletek töltik meg a kötetet. A hozzáválogatás mindenki számára adott lehetőség!
Vissza