Előszó
Könyvemben a neurológia azon vonatkozásait tárgyalom elsősorban, melyek az idegrendszer magasabbrendű működésének: a humánspecifikus funkcióknak, illetve a személyiség pszichés komponenseinek a károsodását érintik. Mindezek nagy része a neuropszichológia tárgyköréhez tartozik, ezért a könyv címe „Neurológia. Neuropszichológia".
A szokásostól eltérő szemléletű munka megírására a következők késztettek: 1. Harminc éves oktatói gyakorlatom során nagy érdeklődést tapasztaltam a pszichológusok, az orvostanhallgatók, sőt az orvoskollegák részéről is az iránt, hogy hogyan függenek össze a pszichés funkciók az agy működésével. E kérdéseket megvilágító neuropszichológiai ismeretek a pszichológusok és neuropszichiáterek mindennapos munkájához nélkülözhetetlenek. 2. A magyar szakirodalomban olyan munka, mely ezeket a problémákat megfelelő szinten ismerteti, nem áll rendelkezésre. 3. A pszichológusképzés reformja során a neurológia oktatása alapfeladattá vált. A vizsgára való felkészülés megkönnyítésére 1979-ben megjelent jegyzetem kiegészítést és korszerűsítést igényelt, különös tekintettel arra, hogy a pszichológusok posztgraduális képzésének is egyik kötelező tematikája a neuropszichológia. 4. A neuropszichológia körébe tartozó patofiziológiai és klinikai jelenségek ismerete az orvostanhallgatók új tárgyainak: a pszichofiziológiának és az orvosi pszichológiának szükséges kiegészítői.
E könyv elsősorban pszichológia szakos hallgatók részére készült. A tárgyalt adatok egy része azonban túllép a pszichológusoktatás átlagos igényein. Ezek az anyag elsajátításának megkönnyítésére apróbetűs szedésbe kerültek. A könyv ezenkívül a végzett pszichológusoknak a posztgraduális képzéshez kíván segítséget nyújtani. Úgy gondolom, hogy bizonyos fejezetek az orvostanhallgatók, más fejezetek pedig a neurológusok és a pszichiáterek számára is hasznosak lehetnek. A könyv súlypontja az általános rész. A neuroanatómiai és idegélettani adatok felelevenítése elkerülhetetlen a klinikai tünetek patomechanizmusának megértéséhez. Az általános rész nagyobb terjedelme ebből adódik, továbbá abból, hogy a neuropszichológia tárgyköréhez tartozó témák itt kerülnek megbeszélésre. így pl. a lebenyszindrómák keretében részletesen foglalkozom a beszéd, az írás, az olvasás, a testséma és a térészlelés kórosságaival, az agnóziákkal, a fájdalom kérdésével, a memória és az emocionalitás károsodásaival, a mozgás magasabbrendű organizációjának, illetve a magatartásnak az elváltozásaival, a pszichoorganikus szindrómákkal. A hasítottagy-kutatás eredményeinek összefoglalása kiegészítő adatokat szolgáltat a központi idegrendszer magasabbrendű működéséhez, illetve működészavaraira vonatkozó modern szemlélethez.
Könyvem részletes részében elsősorban azokra a neurológiai kórformákra térek ki, amelyek a pszichológusok számára különösen fontosak. Ezeken belül főleg az organikus személyiségváltozásokat elemzem.
A könyv írásmódja követi Brencsán János új orvosi szótár (Akadémiai Kiadó, 1983) alapelveit. E szótár messzemenő magyaros ortográfiát alkalmaz és ajánl.
Vissza