Előszó
Neumann János születése 100. évfordulójának megünnepléséhez a GAMF egy az intézményünkön régebb óta élő, szép hagyománnyal, szoboravatással szeretne hozzájárulni. Neumann János bronzszobra, Lakatos Pál szobrászművész alkotása, a kar főépülete előtt, a Műszaki Személyiségek Szoborparkjában, Csáki Frigyes, Pattantyús-Ábrahám Géza és Zorkóczy Béla társaságában kap helyet.
Neumann János nevét elsősorban a számítógép atyjaként őrzi az emlékezet. Számos tantárgy előadója építette és építi ma is gondolatmenetét a modern számítógépek Neumann-féle elvére. A GAMF-on 1969 óta üzemel tárolt program elvű, elektronikus digitális számítógép, a számítástechnika oktatása pedig 1972-ben, éppen 30 éve vette kezdetét. Nemrégiben, amikor a GAMF épületeit, előadótermeit maradandót alkotó személyiségekről neveztük el, a kollégium épülete Neumann János nevét kapta. Ez az épület, amely újjászületve mostantól a kar új informatikai intézetének ad otthont.
A GAMF jogutódja, a Kecskeméti Főiskola Gépipari és Automatizálási Műszaki Főiskolai Kara az elmúlt 30 év alatt a hazai mérnök-informatikus képzésének fontos színhelyévé vált. Csodálatos, új épület, jól felszerelt laboratóriumok, szakterületüket országosan is elismert színvonalon művelő oktatók várják a hallgatókat, akik a műszaki informatikát karunkon szeretnék megtanulni. A szoboravatás, az informatikai intézet új épületének átadása, a számítástechnikai informatikai képzés éppen három évtizedes múltja alkalmat ad az ünneplésre, de kötelezővé is teszi a számvetést: honnan jöttünk, hol tartunk, hova megyünk?
A GAMF-on 1969-ben helyezték üzembe az első elektronikus digitális számítógépet. A műszaki informatikai szakos képzés előzményének a számítógép-technika ágazatot tekintjük, amely 1972-ben már önállóan, „gépipari automatizálási szak számítógéptechnika ágazat" néven jelent meg a tantervben. Büszkék vagyunk arra, hogy képzésünk a kezdetektől fogva gyakorlatorientált volt. 1972-ben kezdte meg működését és 1975-ig üzemelt a TPA-8 típusú, második generációs számítógép, majd ezt 1975-ben a VIDEOTON gyártmánya, az R10-es követte, amely 1985-ig üzemelt. A GAMF-on már az 1980-as évek elején megjelent az oktatásban a mikroprocesszor-technika, elsősorban a mikroprocesszoros irányítás területén.
Válaszolva a hazai műszaki felsőoktatást - így a GAMF-ot is - ért kihívásokra a 80-as évek végén döntés született a műszaki informatikus szakos képzés indításának kezdeményezéséről. 1990-ben 30 hallgatóval indultunk, a keretlétszám 1963-ban 60 fő lett, 1994-ben már 120 hallgatót vettünk fel, 1995-ben 150 főre emelkedett a keretszám, 1996-ban 180, 1997-ben 210 fő, végül 2000-ben 300 fő lett - és jelenleg is ez az adat érvényes.
Vissza