Előszó
Hatvan évvel ezelőtt, 1946 szeptemberében nyitotta meg kapuit a makói József Attila Népi Kollégium. Az intézmény a népi kollégiumi mozgalom 1946 tavaszán, nyarán kezdődött kibontakozási folyamatában jött létre, de meghatározó makói társadalmi, szellemi, kulturális gyökerekből táplálkozott, amit névválasztása is bizonyít. Azok a fölsős gimnazisták, Tari János és társai, akik oroszlánrészt vállaltak a kollégium szervezésében, már korábban megalakították a gimnáziumban a József Attila Diákegyesületet. Úgy érezték: a demokratikus új világot létrehozni akaró törekvéseik, hitvallásuk József Attila ifjúkori, makói időszakának meghatározó élményeiből táplálkozó verseiben kaptak megfogalmazást.
A szegénysorsú paraszt- és munkásfiatalok amikor olvasták József Attila Fiatal életek indulója című versének első sorait, akkor a saját sorsukra ismertek:
Apáink mindig robotoltak,
Hogy lenne enni kevés kenyerünk,
Bús kedvvel, daccal, de dologban voltak,
Az isten se törődött velünk.
Magukénak érezhették a Makón felnövő diákköltő alábbi sorait is:
Tudjuk, apánkkal gyávák voltunk,
Nem volt jogunk se, csak igazságunk.
1944-45 után a költővel együtt vallhatták:
De fölnőttünk már valahára,
Kik nem tudjuk, mi az vígan élni,
És mostan vashittel, jó bátorsággal
Sorsunk akarjuk fölcserélni. [...]
Mi vagyunk az Élet fiai,
A küzdelemre fölkent daliák,
Megmozdulunk, hejh, összeroppan akkor
Alattunk ez a régi világ!
Ezért lett a költő verse - amely a Szépség koldusa című első versfüzetében, 1922-ben jelent meg Szegeden - a makói kollégisták hitvallása, indulója. Vágyaik, törekvéseik, magas hőfokú érzelmeik rezonáltak József Attila verseivel, költészetével. Ezért választották a kollégium névadójának József Attilát.
Vissza