1.067.672

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Népi kéziratos könyv 1847-ből

Különlenyomat a Studia Comitatensia (Tanulmányok Pest megye múzeumaiból) 1. számából

Szerző
Isaszeg
Kiadó: Isaszegi Falumúzeum Baráti Köre
Kiadás helye: Isaszeg
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 33 oldal
Sorozatcím: Isaszegi Falumuzeum Baráti Körének kiadványai
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Néhány fekete-fehér képpel illusztrálva. Különlenyomat.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Pest megyében első ízben kerül közlésre kéziratos daloskönyv. A 125 éves kézirat Petőfi-verseket, ősi népdalokat, korabeli népies dalokat - melyek egy évszázad alatt népdallá váltak - szép számmal... Tovább

Előszó

Pest megyében első ízben kerül közlésre kéziratos daloskönyv. A 125 éves kézirat Petőfi-verseket, ősi népdalokat, korabeli népies dalokat - melyek egy évszázad alatt népdallá váltak - szép számmal tartalmaz. Egyúttal megyénk múlt századi dalkincséből is ízelítőt ad. Ezekért tartjuk szükségesnek közrebocsátását.
A gyűjtemény részletesebb ismertetése előtt röviden szólunk a kéziratos könyvek kutatásának eddigi eredményeiről.
A néprajztudomány és az irodalomtörténet számos kéziratos verses-, daloskönyvet tart számon. Keletkezésük egészen a XVI. századig vezethető vissza. A korábbi (XVI-XVIII. századi) verseskönyvek másolói főleg lelkészek, tanítók, diákok, tehát művelt emberek voltak. Elsősorban vallásos verseket, énekeket jegyeztek fel. A XVII. századi kéziratos gyűjtemények hazafias verseket és „virágénekeket" is tartalmaznak.
Ezektől teljesen különböznek a népi kéziratos könyvek, melyek a XVIII. század végétől, a XIX. század elejétől jöttek divatba. Szerzőjük, lejegyzőjük paraszt származású, írástudó ember, s a könyveik tartalma is a nép életmódját, felfogását tükrözi.
A kéziratos könyvek keletkezésének körülményei különbözőek. A XVI- XVII. században inkább azért másoltak, mert kevés volt a nyomtatott könyv. A könyvnyomtatás fejlődésével mégsem csökkent a kéziratos könyvek száma. Éppen a megjelent korabeli kalendáriumokból, újságokból, folyóiratokból, könyvekből írták ki az igényeknek megfelelő, a nekik tetsző verset, dalt stb. Falvainkban még napjainkban is találkozhatunk új lejegyzésekkel.
Kéziratos könyveink több tanulsággal szolgálnak. Megállapítható, hogy lejegyzőik elsősorban parasztemberek voltak. Könyveikbe nagy számmal jegyeztek le népdalokat. Ezek segítséget nyújtanak népköltészeti kutatásunkhoz. A legtöbb ilyen kézirat helytörténeti adatokat, családtörténeti feljegyzéseket, saját verseket, népi gyógymódokra vonatkozó leírásokat stb. is tartalmaz.
Minél változatosabb összetételű egy kéziratos könyv, annál inkább következtethetünk tulajdonosa, s ezen túl annak a közösségnek szellemi életére, amelyben élt. A kéziratos daloskönyvekben tükröződik a magyar nép mindennapi élete, öröme és bánata; történelmi sorsa, elnyomatása, harca, reménykedése; ítélete a világról, a társadalomról. Megismerjük belőlük bölcsességét, humorát, indulatait is. Vissza

I. Sándor Ildikó

I. Sándor Ildikó műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: I. Sándor Ildikó könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem