Előszó
Amikor 2004-ben megkezdte tevékenységét a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF), kevesen hitték, hogy reális lehet, amit a magyarországi és határon túli parlamenti képviselők közös konzultációs fóruma célként tűzött ki: a magyar politikai erők olyan párbeszédét valósítsuk meg, amely elvezet a konszenzust élvező nemzetpolitikai elképzelések meghatározásáig, nemzetpolitikai stratégia megfogalmazásáig.
Ez a kötet, amely a fórum fél évtizedes munkájának legfontosabb eredményeit gyűjti össze, annak a bizonyítéka, hogy a kitűzött cél reális volt. A nemzetpolitikáról folyó, sokszor érzelmektől sem mentes viták ellenére a magyar politikai osztálynak van közös elképzelése arról, hogy a különböző országokban élő magyar közösségek mit tehetnek együtt megmaradásukért, a közép-európai térség felvirágoztatásáért és az európai integráció minél mélyebbreható megvalósításáért.
Az itt közreadásra kerülő dokumentumok a KMKF résztvevőinek konszenzusával születtek; ezt a szempontot mindenképpen a Tisztelt Olvasó figyelmébe ajánljuk tanulmányozásuknál. A valóságos nemzetpolitikai konszenzus vélelmezhetően ugyan szélesebb ennél, de ez a nemzetpolitikai közmegegyezésnek mégis az a része, amely a döntések tartalmában egyértelműen megjelenik.
Ha történetileg közelítjük meg ennek a dokumentumcsomagnak az eredetét, akkor a 2004 és 2009 közötti fél évtizedet három részre oszthatjuk.
1. A KMKF létrejöttét követő első időszakban a tárgyalóasztalhoz ülő politikai erők csak „ízlelgették" a párbeszéd perspektíváit, de fantáziát látva az együttműködésben, illetve szükségét érezve a folyamatos kapcsolattartásnak, kialakították, majd szélesítették és mélyítették a KMKF szakmai infrastruktúráját. Létrehozták a különböző szakterületekkel foglalkozó albizottságokat, az ezek munkáját összefogó Állandó Bizottságot és a KMKF Titkárságát.
2. 2006-ban Románia Európai Uniós csatlakozásával a határon túli magyarság nagy részének az Európai Unió polgárává válásakor a KMKF Plenáris ülése elhatározta, hogy a következő évben áttekinti az uniós csatlakozás hatását a magyar közösségek együttműködésére. Az albizottságok egy éven át dolgoztak annak a jelentésnek az elkészítésén, amely ebben a témában a 2007. évi plenáris ülés elé került. Az így elfogadott dokumentum - amely nem hivatalos, de tartalmát találóan összegző nevén „Nemzeti Együttműködési Stratégiaként" került be a szóhasználatba - egyszerre volt a magyar politikai osztály közös helyzetértékelése és konszenzusos nemzetpolitikai céljainak összegzése. Kötetünket ez a dokumentum indítja.
3. 2007 őszétől újabb, már az ágazatpolitikai kérdésekkel foglalkozó munka kezdődött. A közös célok sikeres meghatározása után részletes szakpolitikai elképzelések kidolgozása indult. A kísérletet a Gazdasági Albizottság indította el a határ menti közlekedésfejlesztési elképzelések összegzésével. Az erről szóló szakpolitikai koncepciót a 2008. évi plenáris ülés egyhangúlag fogadta el. De ekkor már a KMKF résztvevői nem érték be ennyivel: 2008-ban a plenáris ülésen, majd az albizottságok őszi ülésein a konszenzus meghatározására irányuló szakpolitikai koncepciók kidolgozásának egész sorát indították útjára.
Vissza