Előszó
Híres magyarok? Miért kell erről manapság beszélni? Több igen súlyos ok indokolja ezt.
Magyarországon 42 év óta taposták a nemzet öntudatát s ennek egyik súlyos következménye a széles körben elterjedt távlatvesztés. Az öntudat nélküli népeket veszélyes szélsőségbe sodorhatják az olcsó érvekkel dolgozó demagógok. Szükség van tehát egy helyes önismeret, egy korrekt öntudat, önbizalom fölépítésére; ennek kétségtelenül stabilizáló hatása van a népre.
Minden egészségesen gondolkozó népben van és kell hogy legyen egy helyes, egyensúlyozott önértékelés, egy bizonyos pozitív patriotizmus; még a sok nemzetiségű Egyesült Államokban is van ilyesmi! Egyetlen nép sem tud öntudat - önbizalom nélkül élni - s ez a magyarok esetében is fennáll.
Való igaz: a teljesítmények, az értékek felmérése és tényszerű, elfogultság nélküli objektív ismertetése nem könnyű feladat, de szükség van rá, mert egy nép tudósai és művészei értékes öntudatforrást jelenthetnek.
Lord Kelvintől származik az a mondás, hogy „Science - is measurements". Ez valószínűleg így is van, de hogyan lehet „mérni" tudósokat, művészeket? Nyilván teljesítményeik alapján, ha azokat helyesen értékelik. Sok nemzet „fölméréseit" tanulmányozva rájövünk, hogy (talán) nincs tökéletes és perfekt ilyen irányú felmérés. Egy ilyen megszorítás mellett is láthatók azonban különbségek: általában az amerikai és angol felmérések a tárgyilagosabbak s a francia, német vagy spanyol felmérések elfogultabbak, kevésbé tárgyilagosak.
Nagy aránytalanság figyelhető meg a közlés, a híresztelés, a propaganda (az „agymosás") és a valódi tények ismertetése között. Egy tudós számára felháborító a tények iránti tiszteletlenség, vagy azok ignorálása. Bármely ismertetésben, minél közelebb vagyunk a tényeket nélkülöző propagandisztikus leíráshoz, annál távolabb kerülünk a tudományossá igényétől és közelebb kerülünk az újságírói szenzáció-hajhászás szintjéhez. A Szovjet szférában (s ezen belül Magyarországon) hemzsegtek az ilyenfajta „ismertetések". Gondoljunk csak a „nemtények" ismertetésére a szovjet közlési szervekben, Lepesinskaja, Derjagin és Lyssenko esetében; vagy a különböző találmányokkal kapcsolatos arrogáns „nemtények" meghirdetésére és a prioritási „őrületre" a Szovjetben (pld. a repülés feltalálása). Gondoljunk végül az egyenesen rosszindulatú, dezinformatív jellegű szovjet közlésekre az AlDS-el kapcsolatban („internacionális amerikai génmanipuláció"), vagy a jelen korban az ú. n. amerikai „embervásárlások" dezinformatív publikálása, az ú. n. szervátültetések érdekében. Ezeket a közléseket papagájszerűen átvették a szovjet-szatellita államok és ezzel alapvetően megrendítették a világ bizalmát a Szovjet szférából jövő felmérésekkel, statisztikákkal, közlésekkel kapcsolatban.
Vissza