Előszó
1964-ben, a török ellen vívott szentgotthárd-mogersdorfi csata 300. évfordulóján a Mogersdorfer Schlösslverein a burgenlandi tartományi kormányzóság támogatásával nemzetközi történész szimpoziont rendezett a kérdésben érdekelt országok történészeinek részvételével. A kezdeményezés jól sikerült, és a résztvevők úgy határoztak, hogy folytatják összejöveteleiket a történelmi fejlődés közös kérdéseinek együttes megvitatása érdekében. így került sor 1969-ben ,az österreich und die Türkén, a 16-17. századi török elleni harcok és védelem kérdéseinek megvitatására, majd 1970-ben az österreich und die Südslaven témakör megbeszélésére. Ez utóbbi két szimpozion előadásai már nyomtatásban is megjelentek mint az Internationales Kulturhistoriscíhes Symposion Mogersdorf I. és II. kötete.
A mogersdorfi találkozó tudományos és politikai jelentősége egyre szélesebb körökben vált tudatossá, s 1970-ben a szimpozionok nemzetközi egyezmény keretében állandó szervezetet nyertek. A szerződés, amelyet a burgenlandi tartományi vezetőség, a budapesti Kulturális Kapcsolatok Intézete, ül. mint tényleges résztvevő, Vas megye Tanácsa, szlovén részről pedig a Maribori Főiskolák Szövetsége kötött, 1971 január 1-vel lépett életbe. 1971 októberében negyedik résztvevőként Horvátország képviseletében a Horvát Történelmi Társulat csatlakozott a szerződéshez. A szerződés szerint a három ország, Ausztria, Magyarország és Jugoszlávia, és három nép, német, magyar és délszláv találkozásánál fekvő pannon táj országhatárokon átnyúló és közös gyökereiből táplálkozó hasonló, sőt azonos arcot mutató gazdasági, társadalmi és 'kulturális fejlődésének múltbeli problémáit a történészek ezentúl rendszeres évi találkozókon együttesen vitatják meg. Az ,,Internationales Kulturhistoriscíhes Symposion Mogersdorf" évenkénti üléseinek megrendezését a négy szerződő fél felváltva látja el, meghatározott keretek közt gondoskodva előadók és ösztöndíjas résztvevők kölcsönös küldéséről.
Az első szimpozion 1971-ben ismét Mogersdorfban került (megrendezésre, ezúttal is a burgenlandi tartományi kormányzóság és a Mogersdorfer Schlösslverein rendezésében. Témája az alábbi volt: Das Nationalitátenprotolem im Pannonisdhen Raum. (A szimpozionon elhangzott előadások Internationales Kulturhistorisches Symposion, Mogersdorf, 1971. címen, a sorozat 3. köteteként Eisenstadtban 1973-ban jelentek meg a Burgenlándische Landesregierung, Landesarchiv kiadásában.)
Az 1972-es szimpoziont a magyar fél, Vas megye Tanácsa rendezte a budapesti Kulturális Kapcsolatok Intézete és a Magyar Történelmi Társulat támogatásával Kőszegen, július 3-8 között. Ezen először jelentek meg a magyar, osztrák és szlovén történészek mellett horvátok is. A szimpozion összes résztvevőinek száma 96 volt.
Vissza