Előszó
A Nemzetközi idegenforgalmi földrajz Földünk turizmus szempontjából érdekes területeit próbálja feltárni.
Ezen kívül az idegenforgalmi szakembereknek ismerniük kell saját környezetüket is, az...
Tovább
Előszó
A Nemzetközi idegenforgalmi földrajz Földünk turizmus szempontjából érdekes területeit próbálja feltárni.
Ezen kívül az idegenforgalmi szakembereknek ismerniük kell saját környezetüket is, az anyag tanulmányozása közben összehasonlítást kell tenniük, és értékelniük - fontosságuk alapján - az egyes országok vagy tájak sajátosságait.
Minderről könyvünk - kis terjedelme révén - teljes képet nem nyújthat. Azért sem, mert egyéni, szubjektív emberi vonás, hogy kit mi is érdekel inkább /tájak, városok, művészeti emlékek, stb./ Ezért jegyzetünkben a következő szempontok szerint haladunk: Európa mindegyik országa szerepel, fontossága arányában. Saját földrészünkről ugyanis olyan ország sem maradhat ki, amely idegenforgalmi tekintetben jelenleg nem jöhet számba /pl. Albánia vagy amely magyar szempontból kevéssé vagy egyáltalában nem látogatott /pl. Izland vagy Írország/.
Európában is igyekeztünk bizonyos fontossági sorrendet kialakítani: szomszédos országaink látnivalóiból többet ragadtunk ki, mint a távolabbiakéból; és a távolabbiakból is bővebben tárgyaltuk azokat az országokat, amelyek idegenforgalmi kiutazásaink jelentős célpontjai /pl. Spanyolország/. A tengereken túli országok közül csak néhány került be a könyvbe; azok, ahová eljutnak magyar kiutazó csoportok /pl. India, USA/, vagy amelyek jelentőségüknél fogva be kellett, hogy kerüljenek mondanivalóink közé. /pl. Kína/.
Igyekeztünk közölni a fontos adatokat /terület, népesség, földrajzi alapok, gazdasági jellemzők/ és - itt mindenképpen érezhető lesz a szubjektivitás - az általunk legfontosabbnak tartott látnivalókat. Tehát ami hiányzik /az említett csekély terjedelem miatt/ az válogatás következménye. A tömör könyvbe nyilván így nem kerülhetett be minden látnivaló, illetve idegenforgalmi érték, de igyekeztünk a legjelentősebbeket egybefűzni.
Vissza