Előszó
A Nemzetközi gazdaságtan I-II. című könyv alapvetően a közgazdasági felsőoktatásban (elsősorban az alapképzésben) tanulók számára készült, de hasznos lehet azoknak is akik puszta kíváncsiságból érdeklődnek a téma iránt.
A nemzetközi gazdaságtan a mikroökonómiával és a makroökonómiával együtt az alapozó közgazdasági tantárgyak egyike; velük egységes, de nem hierarchikus rendszert képez. A könyv megértéséhez ezért szükségesek egyfelől az alapvető közgazdasági összefüggések pontos ismerete, másrészt előzetes mikroökonómiai tanulmányok (elsősorban az ábrák megértéséhez). A terjedelmi korlátok ugyanis nem engedték meg az alapszintű összefüggések magyarázatát. Segítségképpen azért, hogy a szöveget ne terhelje túl sok definíció a könyv második kötetének végén található a fontosabb szakkifejezések meghatározására szolgáló Glosszárium.
A tananyag terjedelme nem túlságosan nagy, de nem lehet gyorsan átfutni rajta. Az egyes részek megismerése lemérhető a fejezetek végén található ellenőrző kérdések megválaszolásával. Az érdekesség és a teljesség kedvéért a tananyag kiegészül egy olyan résszel, ami „Könyvben előforduló közgazdászok arcélei betűrendben" címet viseli. Ez is a könyv második kötetének végén található. Ennek célja az egyes elméletekhez kapcsolódó személyek rövid bemutatása.
A téma iránt részletesebben érdeklődők számára ajánlom a felhasznált irodalomban szereplő műveket, tudományos cikkeket. A már említett terjedelmi korlátok miatt ugyanis az egyes elméletek és összefüggések részletes ismertetésére nem került (kerülhetett) sor. Ezekben a munkákban tehát mélyebb háttér információkat lehet szerezni a téma alaposabb megértés érdekében. Ezzel együtt az irodalom felhasználása a könyvírás hagyományait követi, tehát nem választja szét élesen a szerző saját gondolatait azoktól amit átvett, de természetesen törekszik mások önálló kutatási eredményeinek határozott elkülönítésére.
Az elméletek leírását követően számos esettanulmánnyal találkozhat az olvasó. Ezek célja az elméletek igazolása (esetleg cáfolata), illetve rávilágít azok gyakorlati jelentőségére. Ezzel talán maga a téma is izgalmasabbá válik, és (remélhetőleg) felkelti az olvasó érdeklődését. Az esettanulmányok mondanivalói egyben a szélesebb körű közgazdasági műveltséghez is hozzátartoznak.
A könyv az egyes témák kapcsán néha különösen nagy hangsúlyt fektet az elmélettörténeti háttérre. Ennek célja kettős. Egyfelől teljesebben kívánja bemutatni az egyes elméleteket azzal, hogy az eredeti szöveget pontosan (idézés szintjén) közli, és ezzel együtt leírja az adott kor gazdasági, társadalmi, politikai körülményeit. így talán érthetőbbé válik az elméletek kritikai-történeti fejlődései is.
Vissza