Előszó
A hetedik outlook konferencia előadásainak kötete az agrárpiacok nemzetközi kilátásaival foglalkozik.
Az agrártermékek világpiaci kilátásait több ismert és elismert nemzeti és nemzetközi...
Tovább
Előszó
A hetedik outlook konferencia előadásainak kötete az agrárpiacok nemzetközi kilátásaival foglalkozik.
Az agrártermékek világpiaci kilátásait több ismert és elismert nemzeti és nemzetközi szervezet, intézet és intézmény (FAO, OECD, FAPRI, USDA és Európai Bizottság) prognózisaira támaszkodva tekintjük át. Vállalkozásunkat nehezíti, hogy a különböző előrejelzések módszertana is különböző, nem feltétlenül ugyanazon feltevésekre épülnek', nem ugyanazon időszakra szólnak, gyakran a közelmúltra vonatkozó számadatok is eltérőek, továbbá esetenként a gyűjtőfogalmak sem azonosan definiáltak. Célunk ezért elsősorban a jelenleg elérhető információk szerint az elkövetkező évtized során valószínűsíthető világpiaci tendenciák felvázolása, míg a számadatok különbözőségének jelentőséget - néhány igen szembetűnő kivételtől eltekintve - nem tulajdonítunk.
A világ mezőgazdaságának, agrárkereskedelmének drasztikus változására nem kell számítani, a hosszú távú előrejelzések mindenesetre optimista képet nyújtanak. Megjegyezzük, hogy a korábbi előrejelzések eredményeit gyakran megcáfolta a gyakorlat, mert az előre nem látható események komoly mértékben befolyásolták a hosszú távú kilátásokat.
A világ agrárpiacai az utóbbi időszakban nehéz alkalmazkodási perióduson estek át, mert számos mezőgazdasági termék világpiaci ára jelentősen csökkent és a kereslet-kínálat alakulásának függvényében tartósan nyomott maradt. A jövőben az alapvető agrártermékek világpiaci ára alapjában véve nem csökken tovább, aminek következtében a kereslet és a világkereskedelem élénkülésére lehet számítani. Az előrejelzések szerint a mezőgazdasági termékek iránti kereslet és az agrárpiaci kereskedelem erőteljes emelkedésével számolhatunk magasabb világpiaci árak mellett. A meglehetősen kedvező mezőgazdasági piaci kilátások ellenére a makrogazdasági környezet, a kereslet és a kínálat, valamint a gazdaságpolitika jövőbeni alakulása viszont érzékenyen befolyásolhatják a jelenlegi előrejelzéseket. Említést érdemel, hogy a kergemarhakór (BSE) és a madárinfluenza terjedésének következményei - a marhahús és baromfihús iránti kereslet alakulása, állati eredetű takarmányok helyettesítése növényi fehérjékkel - még mindig nehezen becsülhetők meg.
Magyarország számára is tanulság, hogy elengedhetetlen a versenyképesség folyamatos javítása. Megfelelő termelési feltételek megteremtésével (elsősorban a műszaki fejlesztés támogatásával) eredményesen léphetünk fel a bel- és külpiacon egyaránt. EU-csatlakozásunk reményeink szerint növeli a fokozódó nemzetközi versenyben való hazai helytállás esélyét. Végül kiemeljük a jól működő piaci intézményi rendszer fontos szerepét, mert a piaci problémák utólagos ad hoc kezelése nem csak költséges, hanem általában nagyon rövid távú megoldást jelent.
Vissza