Előszó
A Magyar Köztársaság Országgyűlése 90/1993. (XI. 17.) számú határozatában felkérte a Kormányt a „Nemzeti környezet- és természetpolitikai koncepció" (NKTK) elkészítésére.
A koncepció környezetpolitikát érintő része egyben alapját képezi a környezetvédelmi törvény-tervezetben előírt, 6 évre szóló Nemzeti Környezetvédelmi Program kidolgozásának.
Az NKTK a fejlett nyugati országok környezetpolitikájában az elmúlt 20-25 esztendőben kikristályosodott, s így a nemzetközi fórumokon általánosan elfogadott alapelveken nyugszik. így többek között az NKTK figyelembe veszi az ENSZ, az OECD, az Európa Tanács konvencióit és ajánlásait, s hangsúlyosan támaszkodik arra a követelményre, hogy Magyarország a környezet- és természetpolitikájának kidolgozásában és az azon alapuló programok végrehajtásában igazodjék az Európai Unióhoz történő teljes jogú csatlakozás feltételrendszeréhez.
Az NKTK alapvetően iránymutató anyag, amely arra törekszik, hogy az abban lefektetett alapelvek és célok társadalmi és szakmai konszenzuson, valamint hosszú távú értékállóságon nyugodjanak. Ez a megközelítés szakmai szempontból nem teszi lehetővé, hogy a munkának ebben a fázisában az egyes részkoncepciókra társadalmi költséghaszon elemzések készüljenek, hiszen azok érdemben csak az egyes programok kidolgozásakor, rendkívüli költség- és időigénnyel végezhetők el megbízhatóan.
Az NKTK három fő részből: egy környezetpolitikai és egy természetmegőrzési politikai részkoncepcióból, valamint egy mellékletből áll. Ezen részkoncepciók együttes koncepcióként történő kezelését az integráció igénye teszi fontossá, ugyanakkor megközelítési módozataiban, feladat- és eszközrendszerében két önálló, de természetesen nem különálló, hanem egymást kiegészítő szakterületről van szó. Ennek megfelelően a környezetvédelem és a természetvédelem koncepcióit, stratégiáit és programjait szorosan össze kell hangolni.
A koncepció szakmai és társadalmi elfogadása után sürgősen hozzá kell látni egy, a konkrét intézkedéseket, feladatokat, eszközöket és pénzügyi forrásokat is részletesen taglaló környezetvédelmi és természetvédelmi program kidolgozásához, amelyekhez a nélkülözhetetlen feltételeket a Kormánynak meg kell teremtenie.
Vissza